# Locul la creșă: când poate veni copilul?



Locul la creșă

# Când poate veni copilul?

Statul a finanțat 119 creșe noi prin PNRR, cu termen 30 august 2026. O clădire terminată nu spune însă când îți poți duce copilul acolo. Caută localitatea ta, apoi urmărește trei orașe în care documentele arată drumul de la clădire la primul copil.

România · Ploiești · Cluj-Napoca · SibiuDocumente verificate până la 5 noiembrie 2026

[Caută localitatea ta ↓](#localitatea)

Banii · până la 22 oct. 2026

79%

din cei 1,96 mld. lei ai celor 119 contracte, plătiți beneficiarilor (până la 82% dacă toate plățile fără componentă din 2022–2023 ar fi pentru creșe). La termenul din 30 august: 66%–69%.

[Plățile PNRR ale ministerului](https://mariuscomper.uk/plati-pnrr/)

Clădirile · raportat la 29 iul. 2026

75 din 119

creșe inaugurate: 55 recepționate, 20 în curs de recepție. Alte 43 erau în proiectare și execuție.

[Ministerul Dezvoltării, scrisoarea 176947](https://www.cdep.ro/interpel/2026/2r5706A.pdf)

Locurile · raportat la 29 iul. 2026

1.070 din 4.120

locuri ocupate în creșele PNRR, potrivit ministerului. Data observației nu este precizată, iar totalul include creșele încă în recepție. Restul nu înseamnă locuri libere.

[Aceeași scrisoare, pagina 3](https://www.cdep.ro/interpel/2026/2r5706A.pdf)

01 · România

## La termen, aproape o treime din banii pentru creșe nu fuseseră plătiți.

Cele 119 contracte pentru creșe noi valorează 1,96 mld. lei. Fiecare linie de mai jos este o localitate: cât din valoarea contractelor ei a fost plătit, lună de lună, din august 2022. Linia groasă adună toate contractele. La 30 august 2026, termenul de finalizare, plățile ajunseseră la 66%, sau la cel mult 69% dacă toate plățile fără componentă din 2022–2023 ar fi fost pentru creșe. Între 31 și 33 de localități primiseră mai puțin de jumătate.

puțin plătitplătit integraltoate contractele, după valoare Treci cu mouse-ul peste o linie sau apasă pe ea.

Cele mai mari plăți au venit după termen. În septembrie 2026 s-au plătit 147,4 mil. lei, iar în octombrie, până pe 22, 134,8 mil. lei: cele mai mari sume lunare de la începutul programului. După 30 august au intrat 306,9 mil. lei. La 22 octombrie, 18–19 localități aveau încă sub jumătate din bani.

O plată nu este o clădire. Ministerul plătește lucrări facturate, adesea mai târziu, așa că o plată târzie nu dovedește o construcție târzie. Negrești, județul Vaslui: la 29 iulie ministerul raporta creșa „în execuție – 21%”; până la sfârșitul lui iulie primise 24% din bani, iar la 22 octombrie 85%. [Scrisoarea ministerului, p. 3](https://www.cdep.ro/interpel/2026/2r5706A.pdf)

02 · Caută

## Creșa din localitatea ta

Toate cele 109 localități cu un contract PNRR pentru creșă. Caută-ți orașul sau comuna ori apasă pe hartă: vezi valoarea, cât s-a plătit la termen și până la 22 octombrie 2026, iar curba localității se aprinde în graficul de mai sus.

Oraș sau comună

0% plătitintegral

Cercul gol: nicio plată pentru creșă înregistrată (Ștefănești; localitatea a primit alte plăți PNRR). Cercul cu contur punctat: plățile fără componentă din 2022–2023 depășesc o zecime din contract, deci procentul real poate fi mai mare (49 de localități au astfel de plăți, 69,9 mil. lei în total). Cercul mai mare: contract mai mare. 30 de localități au plăți peste valoarea din lista contractelor (TVA sau contracte modificate); apar ca plătite integral. Sectoarele 2 și 6 din București sunt puse aproximativ, în centrul sectorului.

Toate cele 109 localități, în tabel

Contracte PNRR pentru creșe (lista din 14 noiembrie 2025) și plăți până la 22 octombrie 2026

Localitatea | Valoare | Plătit la 30 aug. 2026 | Plătit la 22 oct. 2026 | 

AbrudAlba | 12,3 mil. lei | 94% | 94% | 

AgnitaSibiu | 12,3 mil. lei | 100% | 100%+ | 

AiudAlba | 12,8 mil. lei | 90% | 91% | 

Alba IuliaAlba | 22,5 mil. lei | 47% | 100%+ | 

AlexandriaTeleorman | 12,4 mil. lei | 96% | 99% | 

BabadagTulcea | 13,1 mil. lei | 97% | 100%+ | 

BaciuCluj | 14,7 mil. lei | 86% | 86% | 

BacăuBacău | 24,5 mil. lei | 15% | 15% | 

Baia MareMaramureș · 2 contracte | 36,1 mil. lei | 90% | 94% | 

BaraoltCovasna | 12,3 mil. lei | 9% | 14% | 

BeiușBihor | 17,8 mil. lei | 86% | 87% | 

BistrițaBistrița-Năsăud | 13,4 mil. lei | 72% | 72% | 

BlajAlba | 12,6 mil. lei | 44% | 100%+ | 

BotoșaniBotoșani | 13,7 mil. lei | 93% | 97%+11% fără componentă | 

BrașovBrașov | 17,2 mil. lei | 55% | 66% | 

BreazaPrahova | 12,3 mil. lei | 22% | 28% | 

BuceceaBotoșani | 13,1 mil. lei | 74% | 100%+ | 

BălceștiVâlcea | 12,3 mil. lei | 51% | 100%+ | 

CalafatDolj | 13,1 mil. lei | 43% | 86% | 

CaracalOlt | 18,5 mil. lei | 87% | 100% | 

CaransebeșCaraș-Severin | 17,8 mil. lei | 91% | 93% | 

CareiSatu Mare | 12,8 mil. lei | 87% | 91% | 

CiucsângeorgiuHarghita | 12,3 mil. lei | 52% | 100% | 

Cluj-NapocaCluj | 32,7 mil. lei | 42% | 72% | 

ComăneștiBacău | 12,5 mil. lei | 100% | 100%+ | 

CorundHarghita | 13,8 mil. lei | 100% | 100%+ | 

CraiovaDolj · 2 contracte | 44,9 mil. lei | 17% | 32% | 

CristianBrașov | 18,3 mil. lei | 47% | 47% | 

Câmpia TurziiCluj | 12,7 mil. lei | 90% | 93% | 

CâmpinaPrahova | 14,3 mil. lei | 73% | 82% | 

CâmpulungArgeș | 17,3 mil. lei | 21% | 98% | 

Câmpulung MoldovenescSuceava | 18,4 mil. lei | 80% | 86% | 

CălărașiCălărași | 20,7 mil. lei | 93% | 93% | 

DevaHunedoara | 27,3 mil. lei | 88% | 92% | 

DorohoiBotoșani | 17,2 mil. lei | 99% | 100%+ | 

Drobeta-Turnu SeverinMehedinți · 2 contracte | 33,9 mil. lei | 77% | 83% | 

DumbrăveniVrancea | 12,6 mil. lei | 41% | 100%+ | 

DărmăneștiBacău | 19,8 mil. lei | 60% | 99% | 

FinișBihor | 12,3 mil. lei | 0% | 2% | 

FălticeniSuceava | 17,3 mil. lei | 1% | 1%+95% fără componentă | 

GalațiGalați · 2 contracte | 34,7 mil. lei | 41% | 59% | 

GeoagiuHunedoara | 12,4 mil. lei | 63% | 100%+ | 

GherlaCluj | 12,4 mil. lei | 88% | 91% | 

HușiVaslui | 22,8 mil. lei | 93% | 97% | 

HârșovaConstanța | 14,5 mil. lei | 78% | 78% | 

HărmanBrașov | 17,3 mil. lei | 49% | 100%+ | 

IsacceaTulcea | 12,3 mil. lei | 57% | 100%+ | 

LugojTimiș | 25,7 mil. lei | 93% | 100% | 

LupeniHunedoara | 12,3 mil. lei | 11% | 12% | 

LăzăreniBihor | 12,3 mil. lei | 34% | 34% | 

MarghitaBihor | 18,6 mil. lei | 66% | 66% | 

MediașSibiu | 12,9 mil. lei | 89% | 89% | 

Moldova NouăCaraș-Severin | 17,3 mil. lei | 18% | 100%+ | 

MoreniDâmbovița | 19,4 mil. lei | 94% | 94% | 

MotruGorj | 12,3 mil. lei | 29% | 75% | 

MurfatlarConstanța | 14,5 mil. lei | 84% | 84% | 

MurgeniVaslui | 15,2 mil. lei | 83% | 83% | 

NegreștiVaslui | 12,3 mil. lei | 24% | 85% | 

NădlacArad | 12,4 mil. lei | 100% | 100%+ | 

OdobeștiVrancea | 17,2 mil. lei | 100% | 100%+ | 

OltenițaCălărași | 22,5 mil. lei | 71% | 100%+ | 

OneștiBacău | 17,1 mil. lei | 15% | 23% | 

OradeaBihor · 2 contracte | 34,7 mil. lei | 81% | 81% | 

OrăștieHunedoara | 13,2 mil. lei | 88% | 96% | 

PecicaArad | 17,2 mil. lei | 27% | 30% | 

PetroșaniHunedoara | 13,6 mil. lei | 63% | 94% | 

Piatra-NeamțNeamț · 2 contracte | 30,1 mil. lei | 86% | 86% | 

PiteștiArgeș · 2 contracte | 31,2 mil. lei | 90% | 94% | 

PloieștiPrahova | 13,0 mil. lei | 94% | 98% | 

PotlogiDâmbovița | 12,3 mil. lei | 30% | 100%+ | 

PraidHarghita | 12,3 mil. lei | 81% | 100%+ | 

PătârlageleBuzău | 12,3 mil. lei | 25% | 31% | 

ReșițaCaraș-Severin | 14,1 mil. lei | 85% | 89% | 

RomanNeamț | 23,1 mil. lei | 88% | 89% | 

Râmnicu VâlceaVâlcea · 2 contracte | 42,0 mil. lei | 89% | 91% | 

SalontaBihor | 12,7 mil. lei | 85% | 87% | 

SebeșAlba | 13,7 mil. lei | 93% | 93% | 

Sectorul 2București | 28,0 mil. lei | 67% | 78% | 

Sectorul 6București · 2 contracte | 60,3 mil. lei | 35% | 55%+37% fără componentă | 

SibiuSibiu · 2 contracte | 40,1 mil. lei | 66% | 100%+ | 

Sighetu MarmațieiMaramureș | 17,1 mil. lei | 81% | 97% | 

SimeriaHunedoara | 17,3 mil. lei | 100% | 100%+ | 

SiretSuceava | 12,3 mil. lei | 100% | 100%+ | 

SlatinaOlt | 22,4 mil. lei | 31% | 35% | 

SloboziaIalomița | 17,3 mil. lei | 36% | 36% | 

Slobozia BraduluiVrancea | 22,5 mil. lei | 55% | 100%+ | 

SuceavaSuceava | 25,2 mil. lei | 84% | 87% | 

SânsimionHarghita | 12,4 mil. lei | 42% | 60% | 

SăceleBrașov | 17,3 mil. lei | 35% | 35% | 

Tarna MareSatu Mare | 14,4 mil. lei | 86% | 90% | 

TechirghiolConstanța | 12,3 mil. lei | 67% | 100%+ | 

TecuciGalați | 19,8 mil. lei | 87% | 91% | 

TimișoaraTimiș | 17,3 mil. lei | 100% | 100%+ | 

TismanaGorj | 13,8 mil. lei | 58% | 84% | 

TulceaTulcea | 17,3 mil. lei | 0% | 1%+21% fără componentă | 

TuluceștiGalați | 13,0 mil. lei | 70% | 100%+ | 

Târgu SecuiescCovasna | 12,3 mil. lei | 87% | 91% | 

TârnăveniMureș | 14,2 mil. lei | 92% | 92% | 

UricaniHunedoara | 12,3 mil. lei | 89% | 100%+ | 

VasluiVaslui | 13,2 mil. lei | 94% | 100%+ | 

Vicovu de SusSuceava | 12,3 mil. lei | 20% | 25% | 

VlăhițaHarghita | 12,7 mil. lei | 34% | 34% | 

VânătoriMureș | 17,4 mil. lei | 100% | 100%+ | 

ZalăuSălaj | 27,1 mil. lei | 83% | 83% | 

ZlatnaAlba | 12,7 mil. lei | 100% | 100%+ | 

ZărneștiBrașov | 18,2 mil. lei | 78% | 85% | 

ȘimoneștiHarghita | 12,4 mil. lei | 68% | 68% | 

ȘtefăneștiArgeș | 12,3 mil. lei | 0% | 0% | 

ȚețcheaBihor | 15,3 mil. lei | 84% | 84% | 

[Descarcă datele (CSV)](/locul-la-cresa/assets/national.csv) · [Plățile PNRR, citite din fișierele ministerului](https://mariuscomper.uk/plati-pnrr/)

03 · Ploiești

## Clădirea a fost recepționată. Copiii au venit peste un an.

La Sfânta Ana, în Aleea Strunga, documentele permit urmărirea aceleiași clădiri de la recepție până la deschidere. Data ceremoniei și data primirii copiilor pot fi momente diferite.

Sfânta Ana · Ploiești

Un scăunel reprezintă un loc

40 de locuri în total. Pentru o nouă înscriere, contează câte rămân după reînscrieri.

Diagramă simbolică, nu planul încăperii. La Sfânta Ana din Ploiești, tabelul din 22 mai 2026 arată 40 de locuri, 34 de cereri de reînscriere depuse și șase locuri rămase pentru înscriere. [Vezi tabelul.](https://creseploiesti.ro/upload/inscrieri/4/Situatie%20locuri%20libere%20in%20crese%20dupa%20etapa%20de%20reinscriere%20anul%20scolar%202026-2027.pdf)

376

de zile calendaristice

30 octombrie 2024 → 10 noiembrie 2025

Calcul pe baza documentelor: data deschiderii minus data procesului-verbal de recepție. Intervalul nu arată câte zile puteau fi evitate și nici cine răspunde pentru fiecare etapă.

30 octombrie 2024

### Recepția lucrărilor

Data procesului-verbal de recepție și a protocolului de predare, menționate în HCL 47/2025.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-047-2025/)

20 februarie 2025

### Clădirea primește un administrator

HCL 47 transmite bunurile în administrarea Creșei nr. 39.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-047-2025/)

30 iunie 2025

### Sunt aprobate 18 posturi

Aprobarea organigramei stabilește posturile. Documentul nu dovedește că toate erau ocupate.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-291-2025/)

19 septembrie 2025

### Este modificată rețeaua școlară

HCL 474 citează ordinul ministerial din 29 august pentru extinderea activității la noul sediu.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-474-2025/)

10 noiembrie 2025

### Sunt primiți copiii

Data deschiderii, anunțată de primărie la 14 noiembrie. Capacitate: 40 de locuri.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/fara-categorie/cresa-sfanta-ana-din-aleea-strunga-nr-2b-si-a-deschis-portile-pentru-micutii-anteprescolari/)

04 · Alege un loc

## Ce se știe despre creșa care te interesează?

Selectează o clădire și urmărește documentele în ordine. Fiecare stare are o dată: un anunț mai vechi nu stabilește ce se întâmplă astăzi. Selecția acoperă cazuri documentate în trei orașe, nu toate creșele lor.

OrașCreșă

### Sfânta Ana

Ploiești · Aleea Strunga nr. 2B

Deschiderea este confirmată10 noiembrie 2025

40 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Primăria a anunțat primirea copiilor la 10 noiembrie 2025. Cele șase locuri pentru înscriere din tabelul din mai 2026 descriu o etapă trecută; nu arată ce este liber astăzi.

[Verifică anunțurile instituției ↗](https://creseploiesti.ro/inscrieri)

30 octombrie 2024

### Recepția lucrărilor

Data procesului-verbal de recepție și a protocolului de predare, menționate în HCL 47/2025.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-047-2025/)

20 februarie 2025

### Clădirea primește un administrator

HCL 47 transmite bunurile în administrarea Creșei nr. 39.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-047-2025/)

30 iunie 2025

### Sunt aprobate 18 posturi

Aprobarea organigramei stabilește posturile. Documentul nu dovedește că toate erau ocupate.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-291-2025/)

19 septembrie 2025

### Este modificată rețeaua școlară

HCL 474 citează ordinul ministerial din 29 august pentru extinderea activității la noul sediu.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-474-2025/)

10 noiembrie 2025

### Sunt primiți copiii

Data deschiderii, anunțată de primărie la 14 noiembrie. Capacitate: 40 de locuri.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/fara-categorie/cresa-sfanta-ana-din-aleea-strunga-nr-2b-si-a-deschis-portile-pentru-micutii-anteprescolari/)

Toate clădirile și documentele

### Sfânta Ana

Ploiești · Aleea Strunga nr. 2B

Deschiderea este confirmată10 noiembrie 2025

40 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Primăria a anunțat primirea copiilor la 10 noiembrie 2025. Cele șase locuri pentru înscriere din tabelul din mai 2026 descriu o etapă trecută; nu arată ce este liber astăzi.

[Verifică anunțurile instituției ↗](https://creseploiesti.ro/inscrieri)

30 octombrie 2024

### Recepția lucrărilor

Data procesului-verbal de recepție și a protocolului de predare, menționate în HCL 47/2025.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-047-2025/)

20 februarie 2025

### Clădirea primește un administrator

HCL 47 transmite bunurile în administrarea Creșei nr. 39.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-047-2025/)

30 iunie 2025

### Sunt aprobate 18 posturi

Aprobarea organigramei stabilește posturile. Documentul nu dovedește că toate erau ocupate.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-291-2025/)

19 septembrie 2025

### Este modificată rețeaua școlară

HCL 474 citează ordinul ministerial din 29 august pentru extinderea activității la noul sediu.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/hotarari/hcl-474-2025/)

10 noiembrie 2025

### Sunt primiți copiii

Data deschiderii, anunțată de primărie la 14 noiembrie. Capacitate: 40 de locuri.

[Documentul sursă](https://ploiesti.ro/fara-categorie/cresa-sfanta-ana-din-aleea-strunga-nr-2b-si-a-deschis-portile-pentru-micutii-anteprescolari/)

### Borhanci

Cluj-Napoca · Strada Borhanciului nr. 121 (adresă provizorie în certificatul primăriei)

Anunț de înscriere verificat5 noiembrie 2026

110 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Operatorul anunță înscrieri până la sfârșitul lunii noiembrie 2026. Sursele consultate nu confirmă data primirii primilor copii. Verifică anunțurile actuale înainte de a depune dosarul.

[Verifică anunțurile instituției ↗](https://www.creseclujnapoca.ro/inscrieri)

3 octombrie 2022

### Proiectul finanțat prevedea 100 de locuri

Anunțul contractului de finanțare descrie 100 de locuri în 11 grupe.

[Documentul sursă](https://primariaclujnapoca.ro/informatii-publice/comunicate/a-fost-semnat-contractul-de-finantare-europeana-pentru-cresa-din-cartierul-borhanci/)

11 august 2026

### Lucrări finalizate; capacitate anunțată de 110 locuri

Primăria anunță că urmează recepția, predarea clădirii și angajarea personalului.

[Documentul sursă](https://primariaclujnapoca.ro/informatii-publice/comunicate/lucrarile-la-cresa-din-hub-ul-educational-borhanci-au-fost-finalizate/)

14 august 2026

### Recepția lucrărilor

Procesul-verbal nr. 723143 din 14 august este citat în certificatul de atestare nr. 275, eliberat de primărie la 24 septembrie 2026. Recepția nu stabilește data primirii copiilor.

[Documentul sursă](https://primariaclujnapoca.ro/autorizari-constructii/certificate-de-atestare/certificat-de-atestare-275-din-2026/)

5 noiembrie 2026

### Anunț de înscriere fără dată de publicare

Data verificării unui anunț nedatat. Termenul indicat: sfârșitul lunii noiembrie 2026.

[Documentul sursă](https://www.creseclujnapoca.ro/files/ANUN_NSCRIERI_CREA_BORHANCI.pdf)

### Piața Cluj

Sibiu · Piața Cluj nr. 1

Autorizări și angajări încă necesare2 septembrie 2026

30 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Acesta este stadiul din comunicatul oficial din 2 septembrie. Nu dovedește că unitatea este închisă astăzi. Cele 60 de locuri de grădiniță din aceeași investiție sunt separate.

[Verifică anunțurile instituției ↗](https://sibiu.ro)

17 aprilie 2026

### Primăria anunță finalizarea clădirii

Sunt anunțate 30 de locuri de creșă; dotarea și angajarea personalului urmează.

[Documentul sursă](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14552)

2 septembrie 2026

### Mai sunt necesare autorizări și angajări

Primăria include clădirea între investițiile finalizate, dar spune că primirea copiilor urmează după autorizări și angajări.

[Documentul sursă](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14981)

### Clădirea nouă de pe Calea Poplăcii

Sibiu · Calea Poplăcii nr. 11 bis / FN

Este aprobat un pas cadastral24 septembrie 2026

70 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Noua clădire și creșa veche apar sub aceeași structură administrativă. Anunțul de începere a anului pentru creșa veche nu confirmă deschiderea celor 70 de locuri noi.

[Verifică anunțurile instituției ↗](https://gradinita22sibiu.ro/)

29 iunie 2026

### Inaugurare; deschidere estimată pentru septembrie

Comunicatul enumeră recepția, autorizările, transferul administrativ, posturile și înscrierile între pașii următori.

[Documentul sursă](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14788)

2 septembrie 2026

### Mai sunt necesare autorizări și angajări

Primăria include clădirea între investițiile finalizate, dar spune că primirea copiilor urmează după autorizări și angajări.

[Documentul sursă](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14981)

24 septembrie 2026

### 29 m² pentru terenul creșei

Consiliul aprobă trecerea unei parcele de 29 m² în domeniul public, pentru alipirea ulterioară. Raportul leagă pasul de distanța minimă de cinci metri până la hotar.

[Documentul sursă](https://www.sibiu.ro/ro2/hotarari/prohot2026/24.09.2026/6.pdf)

### Strada Viitorului

Sibiu · Str. Viitorului nr. 28A

Clădirea intră în patrimoniul municipal24 septembrie 2026

110 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Hotărârea documentează transferul și administrarea clădirii. Nu stabilește o zi de deschidere sau numărul copiilor primiți.

[Verifică anunțurile instituției ↗](https://sibiu.ro)

17 august 2026

### Primăria anunță finalizarea lucrărilor

Sunt anunțate 110 locuri. Recepția, transferul, autorizările și angajările sunt încă pași necesari.

[Documentul sursă](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14920)

2 septembrie 2026

### Mai sunt necesare autorizări și angajări

Primăria include clădirea între investițiile finalizate, dar spune că primirea copiilor urmează după autorizări și angajări.

[Documentul sursă](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14981)

24 septembrie 2026

### Consiliul aprobă preluarea clădirii

HCL 352 înscrie investiția în patrimoniul municipal și o dă în administrarea Serviciului Public de Administrare a Unităților de Învățământ.

[Documentul sursă](https://www.sibiu.ro/ro2/hotarari/prohot2026/24.09.2026/8.pdf)

### Cosminele

Ploiești · Strada Cosminele nr. 11A, lot 2 (în actele proiectului)

Contract de proiectare atribuit1 septembrie 2025

70 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Procedura de proiectare și execuție din 2022 a fost anulată în aprilie 2023. Un contract ulterior de proiectare a fost încheiat în septembrie 2025. Aceste acte nu confirmă execuția lucrărilor sau deschiderea creșei. Adresa nu apare în tabelul celor șapte creșe din 22 mai 2026.

[Verifică anunțurile instituției ↗](https://creseploiesti.ro/inscrieri)

1 august 2022

### Este lansată procedura de proiectare și execuție

Anunțul SCN1111787 vizează creșa medie de pe strada Cosminele nr. 11A, lot 2. Documentația leagă contractarea de obținerea finanțării.

[Documentul sursă](https://sicap.ai/licitatii/contract/100367373)

11 aprilie 2023

### Procedura apare ca anulată

Anunțul SCNA1084906 consemnează anularea. Anularea acestei proceduri nu stabilește că proiectul a fost abandonat definitiv.

[Documentul sursă](https://sicap.ai/licitatii/contract/100367373)

1 septembrie 2025

### Este încheiat un contract de proiectare

Contract de 225.250 de lei cu Tegra Plus pentru proiectare și asistență tehnică, potrivit anunțului SCNA1125018, publicat la 4 septembrie. Descrierea invocă cerințele Programului Regional Sud-Muntenia; nu dovedește, singură, obținerea finanțării pentru construcție.

[Documentul sursă](https://sicap.ai/licitatii/contract/100572755)

05 · Ploiești · 2026–2027

## Din 590 de locuri, 341 au rămas pentru înscriere.

Copiii deja înscriși pot continua la creșă. La 22 mai 2026, cele șapte creșe din tabelul municipal aveau 249 de cereri de reînscriere depuse. Diferența până la capacitatea totală era oferta pentru etapa următoare.

Vezi o creșă sau totalul

Ploiești, 22 mai 2026. Fiecare scăunel reprezintă un loc din capacitatea declarată.

Rămase pentru înscriereCereri de reînscriere590de locuri: capacitate totală249de cereri de reînscriere depuse341de locuri rămase pentru înscriere

Este oferta de la 22 mai 2026, înaintea înscrierilor următoare. Nu este o listă de locuri libere astăzi. Cererile de reînscriere nu sunt un recensământ al copiilor prezenți.

Tabelul complet și adresele

Situația după reînscrieri · 22 mai 2026

Creșă | Capacitate | Cereri de reînscriere | Rămase pentru înscriere | 

Creșa nr. 10Str. Rariștei nr. 62B | 50 | 24 | 26 | 

Creșa nr. 23Str. Râșnovenilor nr. 46 | 50 | 16 | 34 | 

Creșa nr. 39Str. General Eremia Grigorescu nr. 11 | 175 | 69 | 106 | 

Creșa nr. 40Str. Anotimpului nr. 1 | 75 | 25 | 50 | 

Creșa nr. 49Str. Arinului nr. 2 | 100 | 40 | 60 | 

Creșa UpetromAleea Lăcrămioarei nr. 3A | 100 | 41 | 59 | 

Creșa Sfânta AnaAleea Strunga nr. 2B | 40 | 34 | 6 | 

Total | 590 | 249 | 341 | 

[Sursa: Centrul Creșe Ploiești, tabelul din 22 mai 2026.](https://creseploiesti.ro/upload/inscrieri/4/Situatie%20locuri%20libere%20in%20crese%20dupa%20etapa%20de%20reinscriere%20anul%20scolar%202026-2027.pdf)

### Un alt proiect din Ploiești: Cosminele

Proiectul pentru 70 de locuri de pe strada Cosminele are un traseu separat. Licitația de proiectare și execuție din 2022 a fost anulată în 2023; în septembrie 2025 a fost încheiat un nou contract pentru proiectare și asistență tehnică. Anularea unei licitații nu înseamnă, singură, abandonarea investiției.

[Urmărește documentele pentru Cosminele.](#crese?facility=cosminele)

### Cererea de finanțare nu este un contract

Informarea municipală pentru Cosminele plasează cererea PNRR pe lista de rezervă. Documentul este nedatat; aici servește doar pentru capacitatea propusă și statutul cererii descris acolo, fără a deduce că finanțarea a fost obținută.

[Informarea primăriei.](https://old.ploiesti.ro/PROIECTE/2022/9.%20Construire%20cresa.pdf)

06 · Cluj-Napoca · 2015–2027

## La Cluj, capacitatea și oferta anuală au evoluat diferit.

Tabelul operatorului municipal urmărește 12 ani școlari. Pentru 2026–2027, el indică 1.500 de locuri în total și 1.013 de locuri la înscriere. Alege un an și compară oferta cu rezultatele raportate.

Alege anul de mai jos pentru valorile complete.

Capacitate totalăLocuri la înscriereAn școlar

2026–2027: 1.226 de cereri, 982 de copii admiși și 244 de copii respinși, potrivit tabelului operatorului.

Tabelul nu explică data închiderii fiecărei serii, unicitatea cererilor sau diferențele dintre locurile oferite și copiii admiși. În șase ani, numărul copiilor admiși depășește numărul locurilor la înscriere. Pentru 2026–2027, diferența de 31 dintre ofertă și admiși nu dovedește existența a 31 de locuri libere.

Toți cei 12 ani, în tabel

Datele publicate de operatorul creșelor din Cluj-Napoca

An școlar | Capacitate | La înscriere | Cereri | Admiși | Respinși | 

2015-2016 | 970 | 476 | 856 | 501 | 355 | 

2016-2017 | 990 | 473 | 1.013 | 539 | 474 | 

2017-2018 | 1.102 | 550 | 1.170 | 581 | 589 | 

2018-2019 | 1.142 | 760 | 1.475 | 760 | 715 | 

2019-2020 | 1.232 | 674 | 1.641 | 674 | 967 | 

2020-2021 | 1.382 | 175 | 1.418 | 180 | 1.238 | 

2021-2022 | 1.397 | 637 | 1.633 | 642 | 991 | 

2022-2023 | 1.487 | 753 | 1.669 | 753 | 916 | 

2023-2024 | 1.616 | 982 | 1.527 | 982 | 545 | 

2024-2025 | 1.570 | 994 | 1.644 | 994 | 650 | 

2025-2026 | 1.649 | 1.174 | 1.555 | 1.190 | 365 | 

2026-2027 | 1.500 | 1.013 | 1.226 | 982 | 244 | 

[Sursa: statistica operatorului municipal. Document nedatat, consultat la 5 noiembrie 2026.](https://www.creseclujnapoca.ro/files/statistica_locuri_crese_2015-2026.pdf)

### O clădire nouă poate primi cereri mai târziu

Pentru Borhanci, anunțul operatorului indică depunerea dosarelor până la sfârșitul lui noiembrie 2026. Lucrările fuseseră anunțate ca finalizate la 11 august.

[Verifică anunțul actual înainte să depui dosarul.](https://www.creseclujnapoca.ro/files/ANUN_NSCRIERI_CREA_BORHANCI.pdf)

### 100 de locuri la finanțare, 110 la finalizare

Anunțul finanțării Borhanci din 2022 menționa 100 de locuri; comunicatul din august 2026, 110. Fiecare număr rămâne legat de etapa și documentul lui.

[Vezi cronologia Borhanci.](#crese?facility=borhanci)

### 334 de locuri într-un rând nu înseamnă o creșă de 334 de locuri

În raportul inspectoratului din 17 august 2026, unitatea „Creșa pentru Educație Timpurie Cluj-Napoca” apare cu 17 grupe și 334 de locuri. În mai și iunie avea trei grupe și 60 de locuri. Codul identifică operatorul administrativ; raportul nu arată repartizarea pe clădiri. Creșterea de 274 de locuri nu poate fi atribuită automat noii creșe Borhanci, de 110 locuri.

Raportul din 17 august este cel mai recent identificat în această verificare, dar precedă rezultatele finale ale ajustărilor, programate pentru 28 august. Cele zero locuri neocupate din acel rând nu dovedesc prezența a 334 de copii.

Compară rândurile din cele trei rapoarte

Aceeași unitate administrativă: cod SIIIR 1261105692

Data raportului | Grupe | Locuri în plan | Libere / neocupate în raport | 

22.05.2026 | 3 | 60 | 20 | 

18.06.2026 | 3 | 60 | 0 | 

17.08.2026 | 17 | 334 | 0 | 

În mai există și o neconcordanță: 60 de locuri minus 46 de copii reînscriși înseamnă 14, dar raportul indică 20 de locuri disponibile. Pagina păstrează valoarea sursei și semnalează diferența.

[Mai, p. 5, rândul 54](https://www.isjcj.ro/wp-content/uploads/2026/05/Lista-locuri-libere-_Ante_Prescolar-2026-2027_v1.pdf) · [Iunie, p. 22, rândul 250](https://www.isjcj.ro/wp-content/uploads/2026/06/Locuri-libere-ante_prescolar_etapa-II_v2.pdf) · [August, p. 22, rândul 250](https://www.isjcj.ro/wp-content/uploads/2026/08/Locuri-libere-ante_prescolar_17.08.2026_S.pdf)

07 · Calea Poplăcii

## După inaugurare, consiliul aprobă transferul a 29 m² pentru creșă.

Creșa de 70 de locuri a fost inaugurată la 29 iunie 2026. Pe 24 septembrie, consiliul local aproba un pas necesar pentru alipirea a 29 m² la terenul creșei. Raportul de specialitate explică de ce: autorizația cerea cel puțin cinci metri între clădire și limita de proprietate din spatele clădirii.

29 m²

suprafață aprobată pentru trecerea în domeniul public și alipirea ulterioară

4 septembrie 2026

### Documentația cadastrală este admisă

Oficiul de cadastru admite documentația de dezmembrare.

10 septembrie 2026

### Documentul este înregistrat la primărie

24 septembrie 2026

### Consiliul aprobă transferul parcelei

Procesul-verbal consemnează adoptarea HCL 350 cu 22 de voturi.

[Raportul de specialitate, p. 2; proiectul hotărârii, p. 1.](https://www.sibiu.ro/ro2/hotarari/prohot2026/24.09.2026/6.pdf) [Adoptarea: proces-verbal, p. 5.](https://www.sibiu.ro/ro2/hotarari/prohot2026/24.09.2026/Proces_Verbal_Sedinta_Consiliu_Local_24.09.2026.pdf)

Actele dovedesc această etapă administrativă. Nu arată că parcela explică întreaga așteptare și nu fixează ziua deschiderii. Niciun plan cadastral public găsit nu permite desenarea formei parcelei.

### Aceeași denumire, clădiri diferite

Creșa nr. 4 include în rețeaua școlară adresa veche, Calea Poplăcii nr. 11, și adresa noii clădiri. Un anunț despre întoarcerea copiilor la creșa veche poate fi confundat cu deschiderea investiției noi.

[Rețeaua școlară 2026–2027, HCL 446/2025.](https://www.sibiu.ro/ro2/pdf2025/HCL_446_2025.pdf)

### 210 de locuri anunțate în trei clădiri

Piața Cluj: 30. Calea Poplăcii: 70. Viitorului: 110. La 2 septembrie 2026, primăria le descria ca investiții finalizate, cu autorizări și angajări necesare înainte de primirea copiilor.

[Comunicatul din 2 septembrie.](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14981)

08 · Pentru părinți

## Ce să întrebi înainte de înscriere

Pentru copilul tău contează locul oferit acum, la adresa și în grupa potrivite. Aceste patru întrebări te ajută să verifici anunțul.

La ce adresă va merge copilul și de când?Cere data efectivă a începerii și adresa clădirii. O inaugurare sau numele unei structuri școlare nu răspund singure la aceste întrebări.

Câte locuri sunt pentru copii noi, în grupa de vârstă potrivită?Întreabă ce rămâne după reînscrieri și la ce etapă se referă numărul. Capacitatea întregii creșe poate include copii care continuă.

Care este anunțul de înscriere valabil acum?Verifică termenele, documentele și criteriile la operatorul creșei. Ministerul spune că ordinea depunerii nu este criteriu de admitere. În Cluj, calendarul inspectoratului permite înscrieri în timpul anului în situații excepționale, când intră în folosință creșe sau grădinițe construite prin proiecte.

Cine poate confirma că unitatea poate primi copii?Solicită instituției stadiul autorizării, data începerii și persoana de contact. Un document pe care nu l-ai găsit online nu dovedește că autorizația lipsește.

[Întrebările și răspunsurile Ministerului Educației despre înscriere.](https://www.edu.ro/inscriere_invatamant_prescolar_anteprescolar_faq) [Calendarul ISJ Cluj.](https://www.isjcj.ro/inscriere-in-invatamantul-prescolar/)

09 · Ce măsoară bilanțurile

## De ce auzi numere diferite despre creșe?

Un contract, o clădire inaugurată și un loc ocupat descriu etape diferite. Documentele de mai jos au și date diferite. Numerele nu se adună și nu formează o serie a locurilor disponibile pentru părinți.

Bilanțuri naționale datate, cu definiția fiecărui număr

Număr | Ce reprezintă | Data și limita interpretării | 

119 | Contracte de finanțare PNRR | 9 iulie 2026

Contracte raportate de minister. Nu reprezintă creșe deschise.

[Sursa](https://www.cdep.ro/interpel/2026/r5611A.pdf) | 

75 | Creșe PNRR inaugurate | 29 iulie 2026

Dintre acestea, ministerul separă 55 recepționate și 20 în curs de recepționare.

[Sursa](https://www.cdep.ro/interpel/2026/2r5706A.pdf) | 

1.070 / 4.120 | Locuri ocupate / locuri existente raportate | 29 iulie 2026

Situație PNRR din răspunsul ministerului; data observației CNI nu este precizată.

[Sursa](https://www.cdep.ro/interpel/2026/2r5706A.pdf) | 

110 / 6.520 | Creșe construite / locuri anunțate | 26 august 2026

Declarația ministrului, relatată de Edupedu la 27 august. Nu este o listă de înscrieri sau de copii prezenți.

[Sursa](https://www.edupedu.ro/ministrul-cseke-attila-am-atins-tinta-pnrr-cu-110-crese-noi-construite-si-6-520-de-locuri-pentru-copii-fata-de-minimum-4-500-asumate-in-total-programul-sfanta-ana-a-ajuns-la-112/) | 

7.180 | Locuri calculate din tipurile de proiect | 9 iulie 2026

65 × 40 + 34 × 70 + 20 × 110. Calcul pe cele 119 contracte, fără confirmarea funcționării fiecărei clădiri.

[Sursa](https://www.cdep.ro/interpel/2026/r5611A.pdf) | 

Creșele finanțate prin programul național de construcții de interes public sau social sunt un flux separat de finanțare. Răspunsul din 9 iulie menționează, separat, 14 inaugurate și 99 în execuție. Nu sunt incluse într-un total de locuri în funcțiune. [Răspunsul ministerului.](https://www.cdep.ro/interpel/2026/r5611A.pdf)

### Murgeni: inaugurarea și recepția apar la date diferite

AGERPRES a relatat inaugurarea creșei din Murgeni la 16 septembrie 2025. În răspunsul ministerului din 29 iulie 2026, creșa de 40 de locuri este încă descrisă ca fiind în curs de recepționare. Ce s-a întâmplat după acea raportare nu este confirmat de documentele identificate aici.

[Relatarea AGERPRES](https://agerpres.ro/social/2025/09/16/vaslui-cresa-construita-prin-programul-guvernamental-sfanta-ana-inaugurata-la-murgeni--1484845) · [Răspunsul ministerului, p. 3](https://www.cdep.ro/interpel/2026/2r5706A.pdf)

### Huși: planul s-a modificat și în septembrie

La 7 septembrie 2026, inspectoratul a aprobat încă 25 de locuri în planul unei structuri de creșă din Huși. Acest act arată de ce un tabel din mai poate fi incomplet. Nu dovedește câți copii au fost înscriși și nu permite asocierea automată a tuturor locurilor cu noua clădire de 110 locuri.

[Hotărârea inspectoratului, p. 3, art. 19.](https://isj.vs.edu.ro/download/HOTARAREA-CA-ISJ-VASLUI-NR.-03-07.09.2026_compressed.pdf)

10 · Surse și limite

## Cum au fost urmărite locurile

Pagina leagă documente care descriu aceeași clădire: hotărâri locale, recepții citate în acte, comunicate de deschidere și tabele de înscriere. Selecția din Ploiești, Cluj-Napoca și Sibiu a fost făcută pentru că aceste trasee pot fi urmărite public. Nu este un eșantion reprezentativ pentru România.

Capacitatea proiectată, capacitatea declarată de operator, locurile pentru înscriere, cererile, admișii și copiii prezenți rămân separate. Numele copiilor sau ale părinților nu au fost colectate. Cercetarea este documentară; nu include vizite la creșe sau confirmări telefonice.

Sursele au fost consultate până la 5 noiembrie 2026. Data unui act, data evenimentului și data verificării sunt indicate separat acolo unde diferă. Absența unei confirmări de deschidere din sursele consultate rămâne o necunoscută.

De ce nu există aici o rată națională actuală

Într-un răspuns parlamentar din 29 iulie 2026, Ministerul Dezvoltării raporta 1.070 de locuri ocupate din 4.120 de locuri în creșele finanțate prin PNRR: aproximativ 26%. Data de referință a ultimei raportări CNI nu este precizată. Restul de 3.050 nu poate fi tratat drept ofertă de locuri libere pentru părinți. [Răspunsul ministerului, p. 3.](https://www.cdep.ro/interpel/2026/2r5706A.pdf)

Diferența dintre construcție și funcționare fusese deja documentată de presă, inclusiv de Factual. Contribuția acestei pagini este legarea actelor pe clădiri și etape, alături de o explicație a numerelor din admitere. [Verificarea Factual din septembrie 2026.](https://www.factual.ro/declaratii/partial-adevarat-cseke-attila-spune-ca-guvernul-a-creat-6-660-de-locuri-in-112-crese-noi/)

Poți descărca transcrierile și calculele pentru verificare: [Ploiești · CSV](/locul-la-cresa/assets/ploiesti.csv?v=ed4b093705) · [Cluj · CSV](/locul-la-cresa/assets/cluj.csv?v=8fff5bd81e) · [Cronologii și surse · JSON](/locul-la-cresa/assets/records.json?v=731d73faf8).

Documentele principale

[Ploiești: locuri după reînscriere, 22 mai 2026](https://creseploiesti.ro/upload/inscrieri/4/Situatie%20locuri%20libere%20in%20crese%20dupa%20etapa%20de%20reinscriere%20anul%20scolar%202026-2027.pdf)

[Cluj-Napoca: statistica 2015–2026](https://www.creseclujnapoca.ro/files/statistica_locuri_crese_2015-2026.pdf)

[Sibiu: dosarul HCL 350, inclusiv raportul cadastral](https://www.sibiu.ro/ro2/hotarari/prohot2026/24.09.2026/6.pdf)

[Sibiu: ședința din 24 septembrie 2026](https://www.sibiu.ro/ro2/hotarari/prohot2026/24.09.2026/Proces_Verbal_Sedinta_Consiliu_Local_24.09.2026.pdf)

[Sibiu: investițiile pentru noul an școlar, 2 septembrie 2026](https://sibiu.ro/primaria/comunicat/14981)

[Ministerul Educației: întrebări despre înscriere](https://www.edu.ro/inscriere_invatamant_prescolar_anteprescolar_faq)



Marius Comper · https://mariuscomper.uk/
