Firme fără angajațiROEN

Bani publici · iulie 2023 – septembrie 2026

Firmele fără angajați cu contracte de la primării: cine sunt, cât au câștigat și pentru ce

Între iulie 2023 și septembrie 2026, 3.082 de primării din 3.187 au atribuit contracte sau cumpărări directe unor firme care au declarat zero angajați: 1,17 miliarde de lei în 34.496 de atribuiri, adică 0,7 la sută din tot ce au atribuit primăriile. Nu e ilegal. Cele mai multe sunt sume mici, pentru lucrări și servicii mărunte; suma tipică pe primărie e de 177.164 de lei. Mai jos poți vedea, pentru fiecare primărie, ce firme au câștigat, pentru ce și ce scrie în bilanțul fiecăreia. Datele vin din SEAP, de la Ministerul Finanțelor și de la ANAF.

Ce firme fără angajați au câștigat la primăria ta

Scrie numele comunei, al orașului sau al sectorului, ori numele sau codul fiscal al unei firme. Pe hartă, mai jos, poți și apăsa pe o comună.

Exemple:

România · toate primăriile

  • 3.082 de primăriidin 3.187 de primării au atribuit contracte unor firme fără angajați
  • 1,17 miliarde de leiatribuiți acestor firme, iulie 2023 – septembrie 2026
  • 177.164 de leisuma tipică pe primărie
  • 0,8 la sutădin sumele atribuite de o primărie, de obicei

Câte firme fără angajați primesc bani publici, și cât#

Între iulie 2023 și septembrie 2026, 12.496 de firme care au declarat zero angajați în fiecare an în care au depus bilanț au câștigat achiziții publice de 4,02 miliarde de lei. Sunt 0,62 la sută din banii atribuiți prin SEAP în aceeași perioadă și 9,9 la sută din firmele câștigătoare care au depus bilanț.

Firma tipică de aici a câștigat 30.002 lei între iulie 2023 și septembrie 2026: o reparație, un spectacol, o traducere, un proiect. Graficul pune fiecare dintre cele 12.496 de firme la locul ei, după suma primită.

Cele 12.496 de firme fără angajați care au câștigat achiziții publice, după valoarea câștigată

  • sub 100.000 de lei8.810 firme · 5 la sută din bani
  • 100.000 – 1 milion3.305 firme · 25 la sută din bani
  • 1 milion sau mai mult381 de firme · 70 la sută din bani
  • înregistrată cu cel mult un an înainte de prima atribuire de cel puțin 100.000 de lei
  • fără niciun venit în anul de dinainte
  • inactivă fiscal în ziua celui mai mare contract
  • cel puțin 1 milion, niciunul dintre aceste semne
  • cel puțin 1 milion, lăsată deoparte (un singur bilanț, în anul înființării, sau angajați la ANAF)

Baza e largă și ține puțini bani: 8.810 firme au luat sub 100.000 de lei fiecare, în total 5 la sută din bani. Vârful e subțire și ține majoritatea: 381 de firme au luat cel puțin un milion de lei fiecare, adică 70 la sută din bani.

De ce poate avea o firmă zero angajați#

Munca proprietarului
Administratorul unei firme mici lucrează adesea pe contract de mandat, nu pe contract de muncă, așa că nu apare la numărul de salariați. Un muzician, un traducător, un diriginte de șantier sau un proiectant își facturează munca prin firma proprie.
Revânzarea
O firmă care cumpără marfă de la un distribuitor și o livrează primăriei poate funcționa doar cu proprietarul.
Subcontractarea
Lucrarea o pot face alte firme, plătite de câștigător.
Asocierea
Unele firme intră ca parteneri mici într-o asociere, iar lucrarea o face liderul. Aici, o firmă din asociere apare doar cu partea ei din contract.
Oamenii grupului
Unele firme folosesc oamenii unei firme din același grup, angajați acolo.

Dintre cele 3.528 de firme fără angajați care trăiesc mai ales din contracte publice sau au luat cel puțin un milion, 30 au fost alese la întâmplare și verificate una câte una la ANAF, la Registrul Comerțului, în anunțurile SEAP și în presă. 27 aveau o explicație obișnuită: 16 erau treburi mici făcute de proprietar, 10 revindeau marfă, una fusese înființată spre finalul anului. Pentru 3 nu s-a găsit niciuna.

Comparate cu firme cu angajați care fac același tip de lucru, din același județ și de aceeași mărime, aceste 3.528 de firme depind doar puțin mai mult de un singur cumpărător public (+4,9 puncte procentuale) și sunt alese doar puțin mai des fără licitație (+1,5 puncte). Testul, scris înainte de calcul, cerea o diferență de cel puțin 10 puncte sau cel puțin 7 firme fără explicație din cele 30. Nu a trecut: diferențele sunt mici, iar firmele fără explicație au fost 3.

Ce au în comun firmele fără angajați care au luat cel puțin un milion de lei#

Dintre cele 381 de firme fără angajați care au luat cel puțin un milion de lei, 324 au intrat în comparație; celelalte 57 au depus un singur bilanț, chiar în anul înființării, sau aveau angajați în bilanțul de la ANAF. 18 dintre cele 324 fuseseră verificate de mână înainte ca testul să fie scris și au rămas deoparte, așa că 306 au fost comparate cu 594 de firme cu angajați care au luat sume la fel de mari pentru același tip de lucru. Trei lucruri le deosebesc.

Firmele care au luat cel puțin un milion de lei: fără angajați, față de cele cu angajați

Înregistrate cu cel mult un an înainte de prima atribuire de cel puțin 100.000 de lei

17,0 la sutăfără angajați
2,8 la sutăcu angajați

Fără niciun venit în anul dinaintea acelei atribuiri

11,4 la sutăfără angajați
0,8 la sutăcu angajați

Trecute de ANAF printre contribuabilii inactivi în ziua celui mai mare contract

8 din 306fără angajați
niciunacu angajați

306 firme fără angajați și 594 de firme cu angajați, până la două pentru fiecare, alese la întâmplare dintre cele cu același tip de lucru și aceeași mărime. Intervalele de încredere de 95 la sută sunt în secțiunea despre metodă.

O parte din diferență poate fi firească: o firmă abia înființată n-a avut încă timp să angajeze, iar lipsa veniturilor în anul de dinainte poate avea mai multe explicații. Datele descriu cui merg banii, nu dovedesc vreo neregulă. Alte două semne verificate nu au arătat o diferență clară: schimbarea numelui sau a codului de activitate (codurile CAEN s-au schimbat oricum pentru multe firme în 2025) și sediul împărțit cu cel puțin 50 de firme.

În 746 de primării a câștigat contracte măcar una dintre firmele de cel puțin un milion din comparație care are cel puțin unul dintre cele trei semne. Fișele firmelor arată data înregistrării la ANAF, veniturile pe fiecare an și data fiecărei achiziții; starea de contribuabil inactiv nu apare pe fișe.

Cât din banii fiecărei primării merg la firme fără angajați#

La jumătate dintre primăriile care au atribuit ceva unor astfel de firme, acestea au luat sub 0,8 la sută din sumele atribuite. Harta arată ponderea pentru fiecare comună și oraș.

Culoarea arată ce parte din sumele atribuite de primărie au luat firmele fără angajați. Apasă pe o comună ca s-o alegi; + mărește harta, iar − o micșorează.

La capătul de sus sunt comune mici, unde o singură firmă poate lua aproape tot: la Nalbant (Tulcea), 84 la sută din cei 21.014.498 de lei atribuiți între iulie 2023 și septembrie 2026 au mers la firme fără angajați.

Primăriile cu cea mai mare pondere (cel puțin 100.000 de lei atribuiți)

PrimăriaJudețTotal atribuit, leiLa firme fără angajați, leiPondere
Tulcea21.014.49817.559.65684%
Dolj16.587.8478.306.64150%
Dâmbovița17.409.5195.887.65634%
Olt17.755.3604.295.85124%
Ialomița6.342.8911.475.29623%
Teleorman13.795.0643.105.25023%
Bistrița-Năsăud5.723.111957.40517%
Vâlcea8.954.5651.481.18617%
Mehedinți5.116.043836.02516%
Teleorman4.057.250639.80016%
Brăila4.287.769654.20015%
Călărași10.509.3931.499.50014%
Maramureș17.604.5402.476.79014%
Gorj18.783.9632.559.99314%
Olt5.594.590761.86114%
Dâmbovița52.597.6207.151.89114%
Maramureș21.887.3682.963.50814%
Mureș12.266.0551.610.70913%
Mureș11.960.8791.555.57713%
Ilfov105.767.48713.068.61112%
Teleorman2.821.433341.00012%
Gorj10.008.2491.207.08612%
Teleorman7.440.070847.50011%
Bihor11.656.9101.288.18311%
Vaslui6.755.763725.73411%

Cum s-au făcut calculele#

Achizițiile. Toate atribuirile publicate de SEAP pe data.gov.ro între 1 iulie 2023 și 30 septembrie 2026: cumpărările directe (online și offline), anunțurile de atribuire și contractele. Acordurile-cadru intră doar prin contractele subsecvente, cu bani reali; anunțurile republicate după modificări se numără o singură dată; o atribuire publicată în două fișiere se numără o dată. Au fost scoase 85 de cumpărări directe de peste 5 milioane de lei care sunt greșeli de scriere (89,9 miliarde de lei în total, între ele o cumpărare de carne de porc de 62,4 miliarde). Rămân 649,89 miliarde de lei. Când un contract e câștigat în asociere, suma se împarte în mod egal între parteneri.

Angajații. Numărul mediu de salariați din bilanțurile pe 2023, 2024 și 2025 (Ministerul Finanțelor, date deschise). O firmă e „fără angajați” dacă a depus bilanț în cel puțin unul dintre acești ani și a declarat 0 în fiecare an depus. O rubrică goală în fișierul deschis e un 0 declarat, verificat la ANAF. 99,4 la sută din banii câștigați de firmele românești sunt legați de un bilanț.

Verificarea fișelor. Fișierul deschis pentru 2025 e incomplet. Pentru fiecare firmă cu contracte de la o primărie căreia îi lipsea un an, bilanțul acelui an a fost cerut direct de la ANAF: 5.690 de firme verificate, 57 aveau angajați și au fost scoase din fișe și din totalurile primăriilor. Data înregistrării e cea fiscală, de la ANAF, care nu se schimbă când firma își mută sediul în alt județ. Codul fiscal al fiecărei primării a fost verificat în registrul ANAF (nume și județ). Totalurile naționale vin din datele deschise și nu numesc nicio firmă.

Testele. Ipotezele, pragurile și ce ar fi îngropat subiectul au fost scrise și fixate cu o amprentă digitală (hash) înainte de calcul, iar fiecare corectură ulterioară e înregistrată separat. Primul test, pe cele 3.528 de firme din prima etapă (tabelul de atunci: 733,9 miliarde de lei, înainte de curățarea finală a anunțurilor republicate), a comparat dependența de un singur cumpărător și achizițiile fără licitație cu cele ale firmelor cu angajați; diferențele, de +4,9 și +1,5 puncte, nu au trecut pragul de 10. Al doilea test, scris după primul și înaintea calculului său, pentru firmele de cel puțin un milion: înregistrate cu cel mult un an înainte de prima atribuire de cel puțin 100.000 de lei, 17,0 la sută față de 2,8 (interval de 95 la sută pentru diferență: +9,8 – 18,6 puncte); fără venituri în anul dinaintea acelei atribuiri, 11,4 la sută față de 0,8 (+6,9 – 14,5 puncte); trecute printre contribuabilii inactivi în ziua celui mai mare contract, 2,6 la sută față de 0,0 (+1,0 – 4,6 puncte). După primul calcul, data înregistrării a fost luată de la ANAF în loc de Registrul Comerțului, care schimbă data când firma se mută în alt județ; înainte de această corectură, rezultatele erau 16,5, 11,8 și 2,5 la sută, iar testul trecea și atunci. Unde bilanțul anului de dinainte lipsește (la circa 70 de firme din fiecare grup), firma e numărată fără acest semn, așa că ambele procente pot fi subestimate.

Limitele. Căutarea acoperă doar primăriile (3.187 de comune, orașe, municipii și sectoare); școlile, spitalele și firmele de apă ale orașelor nu intră. Persoanele fizice autorizate și întreprinderile individuale nu depun bilanț și nu apar. Descrierea a ce s-a cumpărat e cea scrisă de primărie; unde lipsește, apare denumirea codului CPV. Datele unei firme sunt cele depuse de ea și de primărie; o eroare acolo se corectează la ANAF sau în SEAP, iar pagina se reface din aceste surse la fiecare actualizare.

Surse#

  1. Achiziții publice: ADR, seturile SEAP pe data.gov.ro (cumpărări directe, anunțuri de atribuire, contracte, 2023–2026), licență OGL-ROU-1.0.
  2. Bilanțuri: Ministerul Finanțelor, situațiile financiare pe 2023, 2024 și 2025, licență OGL-ROU-1.0; verificări individuale în serviciile web ANAF (bilanț, registrul TVA și data înregistrării).
  3. Registrul Comerțului: ONRC, firme înregistrate (sediul), licență OGL-ROU-1.0.
  4. Primăriile și populația: Recensământul 2021 (INS) și lista UAT; contururile comunelor: geo-spatial.org, CC BY-SA 4.0.
  5. Denumirile codurilor CPV: Regulamentul (CE) nr. 213/2008.