Marius Comper
EN

Locul la creșă

Când poate veni copilul?

Statul a finanțat 119 creșe noi prin PNRR, cu termen 30 august 2026. O clădire terminată nu spune însă când îți poți duce copilul acolo. Caută localitatea ta, apoi urmărește trei orașe în care documentele arată drumul de la clădire la primul copil.

România · Ploiești · Cluj-Napoca · Sibiu
Documente verificate până la 5 noiembrie 2026

Caută localitatea ta ↓

01 · România

La termen, aproape o treime din banii pentru creșe nu fuseseră plătiți.

#

Cele 119 contracte pentru creșe noi valorează 1,96 mld. lei. Fiecare linie de mai jos este o localitate: cât din valoarea contractelor ei a fost plătit, lună de lună, din august 2022. Linia groasă adună toate contractele. La 30 august 2026, termenul de finalizare, plățile ajunseseră la 66%, sau la cel mult 69% dacă toate plățile fără componentă din 2022–2023 ar fi fost pentru creșe. Între 31 și 33 de localități primiseră mai puțin de jumătate.

puțin plătitplătit integraltoate contractele, după valoare Treci cu mouse-ul peste o linie sau apasă pe ea.

Cele mai mari plăți au venit după termen. În septembrie 2026 s-au plătit 147,4 mil. lei, iar în octombrie, până pe 22, 134,8 mil. lei: cele mai mari sume lunare de la începutul programului. După 30 august au intrat 306,9 mil. lei. La 22 octombrie, 18–19 localități aveau încă sub jumătate din bani.

O plată nu este o clădire. Ministerul plătește lucrări facturate, adesea mai târziu, așa că o plată târzie nu dovedește o construcție târzie. Negrești, județul Vaslui: la 29 iulie ministerul raporta creșa „în execuție – 21%”; până la sfârșitul lui iulie primise 24% din bani, iar la 22 octombrie 85%. Scrisoarea ministerului, p. 3

02 · Caută

Creșa din localitatea ta

#

Toate cele 109 localități cu un contract PNRR pentru creșă. Caută-ți orașul sau comuna ori apasă pe hartă: vezi valoarea, cât s-a plătit la termen și până la 22 octombrie 2026, iar curba localității se aprinde în graficul de mai sus.

0% plătitintegral

Cercul gol: nicio plată pentru creșă înregistrată (Ștefănești; localitatea a primit alte plăți PNRR). Cercul cu contur punctat: plățile fără componentă din 2022–2023 depășesc o zecime din contract, deci procentul real poate fi mai mare (49 de localități au astfel de plăți, 69,9 mil. lei în total). Cercul mai mare: contract mai mare. 30 de localități au plăți peste valoarea din lista contractelor (TVA sau contracte modificate); apar ca plătite integral. Sectoarele 2 și 6 din București sunt puse aproximativ, în centrul sectorului.

Toate cele 109 localități, în tabel
Contracte PNRR pentru creșe (lista din 14 noiembrie 2025) și plăți până la 22 octombrie 2026
LocalitateaValoarePlătit la 30 aug. 2026Plătit la 22 oct. 2026
AbrudAlba12,3 mil. lei94%94%
AgnitaSibiu12,3 mil. lei100%100%+
AiudAlba12,8 mil. lei90%91%
Alba IuliaAlba22,5 mil. lei47%100%+
AlexandriaTeleorman12,4 mil. lei96%99%
BabadagTulcea13,1 mil. lei97%100%+
BaciuCluj14,7 mil. lei86%86%
BacăuBacău24,5 mil. lei15%15%
Baia MareMaramureș · 2 contracte36,1 mil. lei90%94%
BaraoltCovasna12,3 mil. lei9%14%
BeiușBihor17,8 mil. lei86%87%
BistrițaBistrița-Năsăud13,4 mil. lei72%72%
BlajAlba12,6 mil. lei44%100%+
BotoșaniBotoșani13,7 mil. lei93%97%+11% fără componentă
BrașovBrașov17,2 mil. lei55%66%
BreazaPrahova12,3 mil. lei22%28%
BuceceaBotoșani13,1 mil. lei74%100%+
BălceștiVâlcea12,3 mil. lei51%100%+
CalafatDolj13,1 mil. lei43%86%
CaracalOlt18,5 mil. lei87%100%
CaransebeșCaraș-Severin17,8 mil. lei91%93%
CareiSatu Mare12,8 mil. lei87%91%
CiucsângeorgiuHarghita12,3 mil. lei52%100%
Cluj-NapocaCluj32,7 mil. lei42%72%
ComăneștiBacău12,5 mil. lei100%100%+
CorundHarghita13,8 mil. lei100%100%+
CraiovaDolj · 2 contracte44,9 mil. lei17%32%
CristianBrașov18,3 mil. lei47%47%
Câmpia TurziiCluj12,7 mil. lei90%93%
CâmpinaPrahova14,3 mil. lei73%82%
CâmpulungArgeș17,3 mil. lei21%98%
Câmpulung MoldovenescSuceava18,4 mil. lei80%86%
CălărașiCălărași20,7 mil. lei93%93%
DevaHunedoara27,3 mil. lei88%92%
DorohoiBotoșani17,2 mil. lei99%100%+
Drobeta-Turnu SeverinMehedinți · 2 contracte33,9 mil. lei77%83%
DumbrăveniVrancea12,6 mil. lei41%100%+
DărmăneștiBacău19,8 mil. lei60%99%
FinișBihor12,3 mil. lei0%2%
FălticeniSuceava17,3 mil. lei1%1%+95% fără componentă
GalațiGalați · 2 contracte34,7 mil. lei41%59%
GeoagiuHunedoara12,4 mil. lei63%100%+
GherlaCluj12,4 mil. lei88%91%
HușiVaslui22,8 mil. lei93%97%
HârșovaConstanța14,5 mil. lei78%78%
HărmanBrașov17,3 mil. lei49%100%+
IsacceaTulcea12,3 mil. lei57%100%+
LugojTimiș25,7 mil. lei93%100%
LupeniHunedoara12,3 mil. lei11%12%
LăzăreniBihor12,3 mil. lei34%34%
MarghitaBihor18,6 mil. lei66%66%
MediașSibiu12,9 mil. lei89%89%
Moldova NouăCaraș-Severin17,3 mil. lei18%100%+
MoreniDâmbovița19,4 mil. lei94%94%
MotruGorj12,3 mil. lei29%75%
MurfatlarConstanța14,5 mil. lei84%84%
MurgeniVaslui15,2 mil. lei83%83%
NegreștiVaslui12,3 mil. lei24%85%
NădlacArad12,4 mil. lei100%100%+
OdobeștiVrancea17,2 mil. lei100%100%+
OltenițaCălărași22,5 mil. lei71%100%+
OneștiBacău17,1 mil. lei15%23%
OradeaBihor · 2 contracte34,7 mil. lei81%81%
OrăștieHunedoara13,2 mil. lei88%96%
PecicaArad17,2 mil. lei27%30%
PetroșaniHunedoara13,6 mil. lei63%94%
Piatra-NeamțNeamț · 2 contracte30,1 mil. lei86%86%
PiteștiArgeș · 2 contracte31,2 mil. lei90%94%
PloieștiPrahova13,0 mil. lei94%98%
PotlogiDâmbovița12,3 mil. lei30%100%+
PraidHarghita12,3 mil. lei81%100%+
PătârlageleBuzău12,3 mil. lei25%31%
ReșițaCaraș-Severin14,1 mil. lei85%89%
RomanNeamț23,1 mil. lei88%89%
Râmnicu VâlceaVâlcea · 2 contracte42,0 mil. lei89%91%
SalontaBihor12,7 mil. lei85%87%
SebeșAlba13,7 mil. lei93%93%
Sectorul 2București28,0 mil. lei67%78%
Sectorul 6București · 2 contracte60,3 mil. lei35%55%+37% fără componentă
SibiuSibiu · 2 contracte40,1 mil. lei66%100%+
Sighetu MarmațieiMaramureș17,1 mil. lei81%97%
SimeriaHunedoara17,3 mil. lei100%100%+
SiretSuceava12,3 mil. lei100%100%+
SlatinaOlt22,4 mil. lei31%35%
SloboziaIalomița17,3 mil. lei36%36%
Slobozia BraduluiVrancea22,5 mil. lei55%100%+
SuceavaSuceava25,2 mil. lei84%87%
SânsimionHarghita12,4 mil. lei42%60%
SăceleBrașov17,3 mil. lei35%35%
Tarna MareSatu Mare14,4 mil. lei86%90%
TechirghiolConstanța12,3 mil. lei67%100%+
TecuciGalați19,8 mil. lei87%91%
TimișoaraTimiș17,3 mil. lei100%100%+
TismanaGorj13,8 mil. lei58%84%
TulceaTulcea17,3 mil. lei0%1%+21% fără componentă
TuluceștiGalați13,0 mil. lei70%100%+
Târgu SecuiescCovasna12,3 mil. lei87%91%
TârnăveniMureș14,2 mil. lei92%92%
UricaniHunedoara12,3 mil. lei89%100%+
VasluiVaslui13,2 mil. lei94%100%+
Vicovu de SusSuceava12,3 mil. lei20%25%
VlăhițaHarghita12,7 mil. lei34%34%
VânătoriMureș17,4 mil. lei100%100%+
ZalăuSălaj27,1 mil. lei83%83%
ZlatnaAlba12,7 mil. lei100%100%+
ZărneștiBrașov18,2 mil. lei78%85%
ȘimoneștiHarghita12,4 mil. lei68%68%
ȘtefăneștiArgeș12,3 mil. lei0%0%
ȚețcheaBihor15,3 mil. lei84%84%

Descarcă datele (CSV) · Plățile PNRR, citite din fișierele ministerului

03 · Ploiești

Clădirea a fost recepționată. Copiii au venit peste un an.

#

La Sfânta Ana, în Aleea Strunga, documentele permit urmărirea aceleiași clădiri de la recepție până la deschidere. Data ceremoniei și data primirii copiilor pot fi momente diferite.

Sfânta Ana · Ploiești

Un scăunel reprezintă un loc

40 de locuri în total. Pentru o nouă înscriere, contează câte rămân după reînscrieri.

Diagramă simbolică, nu planul încăperii. La Sfânta Ana din Ploiești, tabelul din 22 mai 2026 arată 40 de locuri, 34 de cereri de reînscriere depuse și șase locuri rămase pentru înscriere. Vezi tabelul.
376

de zile calendaristice

30 octombrie 2024 → 10 noiembrie 2025

Calcul pe baza documentelor: data deschiderii minus data procesului-verbal de recepție. Intervalul nu arată câte zile puteau fi evitate și nici cine răspunde pentru fiecare etapă.

  1. Recepția lucrărilor

    Data procesului-verbal de recepție și a protocolului de predare, menționate în HCL 47/2025.

    Documentul sursă
  2. Clădirea primește un administrator

    HCL 47 transmite bunurile în administrarea Creșei nr. 39.

    Documentul sursă
  3. Sunt aprobate 18 posturi

    Aprobarea organigramei stabilește posturile. Documentul nu dovedește că toate erau ocupate.

    Documentul sursă
  4. Este modificată rețeaua școlară

    HCL 474 citează ordinul ministerial din 29 august pentru extinderea activității la noul sediu.

    Documentul sursă
  5. Sunt primiți copiii

    Data deschiderii, anunțată de primărie la 14 noiembrie. Capacitate: 40 de locuri.

    Documentul sursă

04 · Alege un loc

Ce se știe despre creșa care te interesează?

#

Selectează o clădire și urmărește documentele în ordine. Fiecare stare are o dată: un anunț mai vechi nu stabilește ce se întâmplă astăzi. Selecția acoperă cazuri documentate în trei orașe, nu toate creșele lor.

Sfânta Ana

Ploiești · Aleea Strunga nr. 2B

Deschiderea este confirmată

40 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Primăria a anunțat primirea copiilor la 10 noiembrie 2025. Cele șase locuri pentru înscriere din tabelul din mai 2026 descriu o etapă trecută; nu arată ce este liber astăzi.

Verifică anunțurile instituției ↗
  1. Recepția lucrărilor

    Data procesului-verbal de recepție și a protocolului de predare, menționate în HCL 47/2025.

    Documentul sursă
  2. Clădirea primește un administrator

    HCL 47 transmite bunurile în administrarea Creșei nr. 39.

    Documentul sursă
  3. Sunt aprobate 18 posturi

    Aprobarea organigramei stabilește posturile. Documentul nu dovedește că toate erau ocupate.

    Documentul sursă
  4. Este modificată rețeaua școlară

    HCL 474 citează ordinul ministerial din 29 august pentru extinderea activității la noul sediu.

    Documentul sursă
  5. Sunt primiți copiii

    Data deschiderii, anunțată de primărie la 14 noiembrie. Capacitate: 40 de locuri.

    Documentul sursă
Toate clădirile și documentele

Sfânta Ana

Ploiești · Aleea Strunga nr. 2B

Deschiderea este confirmată

40 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Primăria a anunțat primirea copiilor la 10 noiembrie 2025. Cele șase locuri pentru înscriere din tabelul din mai 2026 descriu o etapă trecută; nu arată ce este liber astăzi.

Verifică anunțurile instituției ↗
  1. Recepția lucrărilor

    Data procesului-verbal de recepție și a protocolului de predare, menționate în HCL 47/2025.

    Documentul sursă
  2. Clădirea primește un administrator

    HCL 47 transmite bunurile în administrarea Creșei nr. 39.

    Documentul sursă
  3. Sunt aprobate 18 posturi

    Aprobarea organigramei stabilește posturile. Documentul nu dovedește că toate erau ocupate.

    Documentul sursă
  4. Este modificată rețeaua școlară

    HCL 474 citează ordinul ministerial din 29 august pentru extinderea activității la noul sediu.

    Documentul sursă
  5. Sunt primiți copiii

    Data deschiderii, anunțată de primărie la 14 noiembrie. Capacitate: 40 de locuri.

    Documentul sursă

Borhanci

Cluj-Napoca · Strada Borhanciului nr. 121 (adresă provizorie în certificatul primăriei)

Anunț de înscriere verificat

110 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Operatorul anunță înscrieri până la sfârșitul lunii noiembrie 2026. Sursele consultate nu confirmă data primirii primilor copii. Verifică anunțurile actuale înainte de a depune dosarul.

Verifică anunțurile instituției ↗
  1. Proiectul finanțat prevedea 100 de locuri

    Anunțul contractului de finanțare descrie 100 de locuri în 11 grupe.

    Documentul sursă
  2. Lucrări finalizate; capacitate anunțată de 110 locuri

    Primăria anunță că urmează recepția, predarea clădirii și angajarea personalului.

    Documentul sursă
  3. Recepția lucrărilor

    Procesul-verbal nr. 723143 din 14 august este citat în certificatul de atestare nr. 275, eliberat de primărie la 24 septembrie 2026. Recepția nu stabilește data primirii copiilor.

    Documentul sursă
  4. Anunț de înscriere fără dată de publicare

    Data verificării unui anunț nedatat. Termenul indicat: sfârșitul lunii noiembrie 2026.

    Documentul sursă

Piața Cluj

Sibiu · Piața Cluj nr. 1

Autorizări și angajări încă necesare

30 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Acesta este stadiul din comunicatul oficial din 2 septembrie. Nu dovedește că unitatea este închisă astăzi. Cele 60 de locuri de grădiniță din aceeași investiție sunt separate.

Verifică anunțurile instituției ↗
  1. Primăria anunță finalizarea clădirii

    Sunt anunțate 30 de locuri de creșă; dotarea și angajarea personalului urmează.

    Documentul sursă
  2. Mai sunt necesare autorizări și angajări

    Primăria include clădirea între investițiile finalizate, dar spune că primirea copiilor urmează după autorizări și angajări.

    Documentul sursă

Clădirea nouă de pe Calea Poplăcii

Sibiu · Calea Poplăcii nr. 11 bis / FN

Este aprobat un pas cadastral

70 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Noua clădire și creșa veche apar sub aceeași structură administrativă. Anunțul de începere a anului pentru creșa veche nu confirmă deschiderea celor 70 de locuri noi.

Verifică anunțurile instituției ↗
  1. Inaugurare; deschidere estimată pentru septembrie

    Comunicatul enumeră recepția, autorizările, transferul administrativ, posturile și înscrierile între pașii următori.

    Documentul sursă
  2. Mai sunt necesare autorizări și angajări

    Primăria include clădirea între investițiile finalizate, dar spune că primirea copiilor urmează după autorizări și angajări.

    Documentul sursă
  3. 29 m² pentru terenul creșei

    Consiliul aprobă trecerea unei parcele de 29 m² în domeniul public, pentru alipirea ulterioară. Raportul leagă pasul de distanța minimă de cinci metri până la hotar.

    Documentul sursă

Strada Viitorului

Sibiu · Str. Viitorului nr. 28A

Clădirea intră în patrimoniul municipal

110 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Hotărârea documentează transferul și administrarea clădirii. Nu stabilește o zi de deschidere sau numărul copiilor primiți.

Verifică anunțurile instituției ↗
  1. Primăria anunță finalizarea lucrărilor

    Sunt anunțate 110 locuri. Recepția, transferul, autorizările și angajările sunt încă pași necesari.

    Documentul sursă
  2. Mai sunt necesare autorizări și angajări

    Primăria include clădirea între investițiile finalizate, dar spune că primirea copiilor urmează după autorizări și angajări.

    Documentul sursă
  3. Consiliul aprobă preluarea clădirii

    HCL 352 înscrie investiția în patrimoniul municipal și o dă în administrarea Serviciului Public de Administrare a Unităților de Învățământ.

    Documentul sursă

Cosminele

Ploiești · Strada Cosminele nr. 11A, lot 2 (în actele proiectului)

Contract de proiectare atribuit

70 de locuriCapacitate anunțată pentru creșă

Procedura de proiectare și execuție din 2022 a fost anulată în aprilie 2023. Un contract ulterior de proiectare a fost încheiat în septembrie 2025. Aceste acte nu confirmă execuția lucrărilor sau deschiderea creșei. Adresa nu apare în tabelul celor șapte creșe din 22 mai 2026.

Verifică anunțurile instituției ↗
  1. Este lansată procedura de proiectare și execuție

    Anunțul SCN1111787 vizează creșa medie de pe strada Cosminele nr. 11A, lot 2. Documentația leagă contractarea de obținerea finanțării.

    Documentul sursă
  2. Procedura apare ca anulată

    Anunțul SCNA1084906 consemnează anularea. Anularea acestei proceduri nu stabilește că proiectul a fost abandonat definitiv.

    Documentul sursă
  3. Este încheiat un contract de proiectare

    Contract de 225.250 de lei cu Tegra Plus pentru proiectare și asistență tehnică, potrivit anunțului SCNA1125018, publicat la 4 septembrie. Descrierea invocă cerințele Programului Regional Sud-Muntenia; nu dovedește, singură, obținerea finanțării pentru construcție.

    Documentul sursă

05 · Ploiești · 2026–2027

Din 590 de locuri, 341 au rămas pentru înscriere.

#

Copiii deja înscriși pot continua la creșă. La 22 mai 2026, cele șapte creșe din tabelul municipal aveau 249 de cereri de reînscriere depuse. Diferența până la capacitatea totală era oferta pentru etapa următoare.

Ploiești, 22 mai 2026. Fiecare scăunel reprezintă un loc din capacitatea declarată.
Rămase pentru înscriereCereri de reînscriere
590de locuri: capacitate totală
249de cereri de reînscriere depuse
341de locuri rămase pentru înscriere

Este oferta de la 22 mai 2026, înaintea înscrierilor următoare. Nu este o listă de locuri libere astăzi. Cererile de reînscriere nu sunt un recensământ al copiilor prezenți.

Tabelul complet și adresele
Situația după reînscrieri · 22 mai 2026
CreșăCapacitateCereri de reînscriereRămase pentru înscriere
Creșa nr. 10Str. Rariștei nr. 62B502426
Creșa nr. 23Str. Râșnovenilor nr. 46501634
Creșa nr. 39Str. General Eremia Grigorescu nr. 1117569106
Creșa nr. 40Str. Anotimpului nr. 1752550
Creșa nr. 49Str. Arinului nr. 21004060
Creșa UpetromAleea Lăcrămioarei nr. 3A1004159
Creșa Sfânta AnaAleea Strunga nr. 2B40346
Total590249341

Sursa: Centrul Creșe Ploiești, tabelul din 22 mai 2026.

06 · Cluj-Napoca · 2015–2027

La Cluj, capacitatea și oferta anuală au evoluat diferit.

#

Tabelul operatorului municipal urmărește 12 ani școlari. Pentru 2026–2027, el indică 1.500 de locuri în total și 1.013 de locuri la înscriere. Alege un an și compară oferta cu rezultatele raportate.

Alege anul de mai jos pentru valorile complete.

Capacitate totalăLocuri la înscriere
2026–2027: 1.226 de cereri, 982 de copii admiși și 244 de copii respinși, potrivit tabelului operatorului.

Tabelul nu explică data închiderii fiecărei serii, unicitatea cererilor sau diferențele dintre locurile oferite și copiii admiși. În șase ani, numărul copiilor admiși depășește numărul locurilor la înscriere. Pentru 2026–2027, diferența de 31 dintre ofertă și admiși nu dovedește existența a 31 de locuri libere.

Toți cei 12 ani, în tabel
Datele publicate de operatorul creșelor din Cluj-Napoca
An școlarCapacitateLa înscriereCereriAdmișiRespinși
2015-2016970476856501355
2016-20179904731.013539474
2017-20181.1025501.170581589
2018-20191.1427601.475760715
2019-20201.2326741.641674967
2020-20211.3821751.4181801.238
2021-20221.3976371.633642991
2022-20231.4877531.669753916
2023-20241.6169821.527982545
2024-20251.5709941.644994650
2025-20261.6491.1741.5551.190365
2026-20271.5001.0131.226982244

Sursa: statistica operatorului municipal. Document nedatat, consultat la 5 noiembrie 2026.

O clădire nouă poate primi cereri mai târziu

Pentru Borhanci, anunțul operatorului indică depunerea dosarelor până la sfârșitul lui noiembrie 2026. Lucrările fuseseră anunțate ca finalizate la 11 august.

Verifică anunțul actual înainte să depui dosarul.

100 de locuri la finanțare, 110 la finalizare

Anunțul finanțării Borhanci din 2022 menționa 100 de locuri; comunicatul din august 2026, 110. Fiecare număr rămâne legat de etapa și documentul lui.

Vezi cronologia Borhanci.

07 · Calea Poplăcii

După inaugurare, consiliul aprobă transferul a 29 m² pentru creșă.

#

Creșa de 70 de locuri a fost inaugurată la 29 iunie 2026. Pe 24 septembrie, consiliul local aproba un pas necesar pentru alipirea a 29 m² la terenul creșei. Raportul de specialitate explică de ce: autorizația cerea cel puțin cinci metri între clădire și limita de proprietate din spatele clădirii.

29 m²

suprafață aprobată pentru trecerea în domeniul public și alipirea ulterioară

  1. Documentația cadastrală este admisă

    Oficiul de cadastru admite documentația de dezmembrare.

  2. Documentul este înregistrat la primărie

  3. Consiliul aprobă transferul parcelei

    Procesul-verbal consemnează adoptarea HCL 350 cu 22 de voturi.

Raportul de specialitate, p. 2; proiectul hotărârii, p. 1. Adoptarea: proces-verbal, p. 5.

Actele dovedesc această etapă administrativă. Nu arată că parcela explică întreaga așteptare și nu fixează ziua deschiderii. Niciun plan cadastral public găsit nu permite desenarea formei parcelei.

Aceeași denumire, clădiri diferite

Creșa nr. 4 include în rețeaua școlară adresa veche, Calea Poplăcii nr. 11, și adresa noii clădiri. Un anunț despre întoarcerea copiilor la creșa veche poate fi confundat cu deschiderea investiției noi.

Rețeaua școlară 2026–2027, HCL 446/2025.

210 de locuri anunțate în trei clădiri

Piața Cluj: 30. Calea Poplăcii: 70. Viitorului: 110. La 2 septembrie 2026, primăria le descria ca investiții finalizate, cu autorizări și angajări necesare înainte de primirea copiilor.

Comunicatul din 2 septembrie.

08 · Pentru părinți

Ce să întrebi înainte de înscriere

#

Pentru copilul tău contează locul oferit acum, la adresa și în grupa potrivite. Aceste patru întrebări te ajută să verifici anunțul.

  1. La ce adresă va merge copilul și de când?Cere data efectivă a începerii și adresa clădirii. O inaugurare sau numele unei structuri școlare nu răspund singure la aceste întrebări.
  2. Câte locuri sunt pentru copii noi, în grupa de vârstă potrivită?Întreabă ce rămâne după reînscrieri și la ce etapă se referă numărul. Capacitatea întregii creșe poate include copii care continuă.
  3. Care este anunțul de înscriere valabil acum?Verifică termenele, documentele și criteriile la operatorul creșei. Ministerul spune că ordinea depunerii nu este criteriu de admitere. În Cluj, calendarul inspectoratului permite înscrieri în timpul anului în situații excepționale, când intră în folosință creșe sau grădinițe construite prin proiecte.
  4. Cine poate confirma că unitatea poate primi copii?Solicită instituției stadiul autorizării, data începerii și persoana de contact. Un document pe care nu l-ai găsit online nu dovedește că autorizația lipsește.

Întrebările și răspunsurile Ministerului Educației despre înscriere. Calendarul ISJ Cluj.

09 · Ce măsoară bilanțurile

De ce auzi numere diferite despre creșe?

#

Un contract, o clădire inaugurată și un loc ocupat descriu etape diferite. Documentele de mai jos au și date diferite. Numerele nu se adună și nu formează o serie a locurilor disponibile pentru părinți.

Bilanțuri naționale datate, cu definiția fiecărui număr
NumărCe reprezintăData și limita interpretării
119Contracte de finanțare PNRR

Contracte raportate de minister. Nu reprezintă creșe deschise.

Sursa
75Creșe PNRR inaugurate

Dintre acestea, ministerul separă 55 recepționate și 20 în curs de recepționare.

Sursa
1.070 / 4.120Locuri ocupate / locuri existente raportate

Situație PNRR din răspunsul ministerului; data observației CNI nu este precizată.

Sursa
110 / 6.520Creșe construite / locuri anunțate

Declarația ministrului, relatată de Edupedu la 27 august. Nu este o listă de înscrieri sau de copii prezenți.

Sursa
7.180Locuri calculate din tipurile de proiect

65 × 40 + 34 × 70 + 20 × 110. Calcul pe cele 119 contracte, fără confirmarea funcționării fiecărei clădiri.

Sursa

Creșele finanțate prin programul național de construcții de interes public sau social sunt un flux separat de finanțare. Răspunsul din 9 iulie menționează, separat, 14 inaugurate și 99 în execuție. Nu sunt incluse într-un total de locuri în funcțiune. Răspunsul ministerului.

10 · Surse și limite

Cum au fost urmărite locurile

#

Pagina leagă documente care descriu aceeași clădire: hotărâri locale, recepții citate în acte, comunicate de deschidere și tabele de înscriere. Selecția din Ploiești, Cluj-Napoca și Sibiu a fost făcută pentru că aceste trasee pot fi urmărite public. Nu este un eșantion reprezentativ pentru România.

Capacitatea proiectată, capacitatea declarată de operator, locurile pentru înscriere, cererile, admișii și copiii prezenți rămân separate. Numele copiilor sau ale părinților nu au fost colectate. Cercetarea este documentară; nu include vizite la creșe sau confirmări telefonice.

Sursele au fost consultate până la 5 noiembrie 2026. Data unui act, data evenimentului și data verificării sunt indicate separat acolo unde diferă. Absența unei confirmări de deschidere din sursele consultate rămâne o necunoscută.

De ce nu există aici o rată națională actuală

Într-un răspuns parlamentar din 29 iulie 2026, Ministerul Dezvoltării raporta 1.070 de locuri ocupate din 4.120 de locuri în creșele finanțate prin PNRR: aproximativ 26%. Data de referință a ultimei raportări CNI nu este precizată. Restul de 3.050 nu poate fi tratat drept ofertă de locuri libere pentru părinți. Răspunsul ministerului, p. 3.

Diferența dintre construcție și funcționare fusese deja documentată de presă, inclusiv de Factual. Contribuția acestei pagini este legarea actelor pe clădiri și etape, alături de o explicație a numerelor din admitere. Verificarea Factual din septembrie 2026.

Poți descărca transcrierile și calculele pentru verificare: Ploiești · CSV · Cluj · CSV · Cronologii și surse · JSON.

Documentele principale
  1. Ploiești: locuri după reînscriere, 22 mai 2026
  2. Cluj-Napoca: statistica 2015–2026
  3. Sibiu: dosarul HCL 350, inclusiv raportul cadastral
  4. Sibiu: ședința din 24 septembrie 2026
  5. Sibiu: investițiile pentru noul an școlar, 2 septembrie 2026
  6. Ministerul Educației: întrebări despre înscriere