Sari la conținut
mariuscomper.ukEnglish

Taxele strânse în comună plătesc oamenii primăriei 5,9 luni din 12

Atât acoperă impozitul pe casă, teren și mașină în comuna din mijlocul șirului, în 2025; doar 299 din 2.860 de comune ajung la un an întreg. Atinge comuna ta pe hartă și urmărește borcanul.

Marius Comper · 6 noiembrie 2026 · execuțiile bugetare 2025, Ministerul Finanțelor

    Se încarcă datele celor 3.185 de primării…

    Apasă pe hartă pe comuna ta sau caut-o pe nume; căutarea merge și fără diacritice.

    Eșelnița, comuna din mijlocul șirului

    Comună · Mehedinți · 2.639 de locuitori (2021) · jumătate din comune stau mai jos

    Ce socotești banii primăriei?

    2.561 de comune din 2.860 (90%) rămân sub linia de 12 luni cu definiția aceasta.

    Borcanul bugetului: ce intră, de unde, și unde stă un an de salarii

    Comuna din mijlocul șirului, Eșelnița (Mehedinți), și-a plătit oamenii din taxe locale 5,9 luni; restul anului l-au acoperit cota din impozitul pe venit, banii de echilibrare și transferurile de la stat. Borcanul ține toate veniturile primăriei pe un an, măsurate în luni de salarii: fiecare gradație de pe sticlă e o lună din salariile primăriei și ale serviciilor ei, iar panglica roșie e a douăsprezecea, un an întreg. Sticla ține doi ani; ce trece de buză se revarsă. Jos, chihlimbarul sunt impozitele și taxele locale: pe clădiri, pe terenuri, pe mașini, plus taxele hotărâte de consiliul local. Peste ele vin cota primăriei din impozitul pe venit, celelalte venituri proprii, banii de echilibrare și, sus, banii cu destinație de la stat și din fonduri europene. Butoanele de sub borcan aleg ce socotești „banii primăriei”: straturile numărate rămân aprinse, celelalte se sting, iar harta și șirul se recolorează.

    În linia roșie intră salariile din aparatul primăriei și din serviciile ei: poliția locală, cultura, gospodăria comunală, școlile, cât plătește primăria. Nu intră asistenții personali ai persoanelor cu dizabilități grave, angajați de primărie, dar care îngrijesc oameni acasă, și nici personalul medical al spitalelor și cabinetelor primăriei. La comune, asistenții personali și personalul medical sunt 39% din toate cheltuielile de personal; cu ei în linie, comuna mediană ar acoperi din taxe locale 3,6 luni.

    Toate primăriile, într-un singur șir

    Fiecare punct e una dintre cele 3.185 de primării și primării de sector, așezată după câte luni de salarii acoperă definiția aleasă mai sus. Linia roșie e un an. Cu taxele locale, cea mai mare parte a șirului stă sub ea: 2.794 de primării, adică 2.561 de comune și 233 de orașe și municipii; primăriile celor șase sectoare ale Capitalei sunt toate deasupra. Peste linie urcă mai ales comunele în care firmele plătesc impozit mare pe clădiri: la 24 dintre primele 30 de comune, mai mult de jumătate din taxele locale vine din impozitul pe clădirile firmelor. Dragomirești-Vale (Ilfov) acoperă din taxe locale 101,0 luni de salarii, Chiajna (Ilfov) 67,2. La capătul de jos, Bunila (Hunedoara), cu 247 de locuitori, acoperă 1,3 luni.

    90%dintre comune nu își acoperă salariile pe un an din taxe locale (2025)
    5,9 lunide salarii acoperă din taxe locale comuna mediană, Eșelnița (Mehedinți)
    33%rămân sub linie și după cota din impozitul pe venit, fără banii de echilibrare
    71%din salariile tuturor comunelor la un loc ar acoperi taxele lor locale: 4,3 mld. lei față de 6,1 mld. lei

    Ce înseamnă „banii primăriei”: trei răspunsuri, trei numere

    Întrebarea „își plătește comuna oamenii din banii ei?” are atâtea răspunsuri câte definiții are „banii ei”. Pagina pornește de la cea mai strâmtă, impozitele și taxele locale, singurii bani pe care primăria îi stabilește și îi strânge ea. Fiecare treaptă de mai jos adaugă straturi din borcan și arată câte comune rămân sub linia de 12 luni.

    TreaptaCe adaugăComune sub linie%Luni, comuna mediană
    Taxe localeimpozitul pe clădiri, pe teren și pe mașini, taxele locale2.56190%5,9
    + cota din impozitul pe venitcota primăriei din impozitul pe venit al localnicilor, chirii, taxe, amenzi93233%14,9
    + echilibrare (cod 49.90)vânzări de bunuri, operațiuni financiare și sumele din impozitul pe venit împărțite pentru echilibrare00%27,4

    A doua treaptă adaugă cota din impozitul pe venit al localnicilor și celelalte venituri curente, fără niciun ban de echilibrare: 932 de comune (33%) rămân sub linie. Este proba Curții de Conturi, cu o diferență: Curtea și pagina Reorganizarea administrativ-teritorială pun în linie toate cheltuielile de personal (titlul 10), deci și asistenții personali. Pe baza aceasta, datele de aici dau 1.938 de comune sub linie în 2025 (68%), iar acea pagină numără 1.977 (69%) pe tabelele Ministerului Dezvoltării; pentru 2024, 74% aici, 74% acolo. A treia treaptă este rubrica tipărită în conturile de execuție, Venituri proprii (cod 49.90), care numără și sumele din impozitul pe venit împărțite pentru echilibrare: cu ea, nicio comună nu mai rămâne sub linie. Diferența dintre 90% și zero ține de definiție, nu de comune.

    Din fiecare leu intrat în bugetele comunelor în 2025, 9 bani au fost taxe locale, 17 alte venituri proprii (cota din impozitul pe venit, chirii, vânzări), 15 bani de echilibrare și 59 de bani cu destinație. La toate primăriile la un loc, cu orașele, părțile sunt 10, 29, 10 și 51.

    Mărimea comunei ajută, treptat

    Dacă există un prag de mărime sub care o comună nu se poate ține singură, el ar trebui să se vadă aici. Datele arată o pantă, fără prag: comuna mediană sub 1.500 de locuitori acoperă din taxe locale 4,4 luni de salarii, cea de peste 7.000, 10,5. O comună mare are mai multe clădiri, terenuri și mașini de impozitat.

    Locuitori (2021)ComuneLuni din taxe locale (mediana)Sub linie: taxe localeSub linie: fără echilibrare
    sub 1.5004634,496%62%
    1.500–3.0001.1875,794%34%
    3.000–4.5006936,290%24%
    4.500–7.0003787,481%15%
    peste 7.00013910,553%8%

    Patru ani, aceleași măsuri

    Comuna mediană a acoperit din taxe locale 4,8 luni în 2019, 5,5 în 2021, 5,3 în 2024 și 5,9 în 2025. Între 2024 și 2025, taxele locale ale comunelor au crescut de la 3,8 mld. lei la 4,3 mld. lei, iar salariile din linia roșie au rămas la 6,1 mld. lei. Treapta cu echilibrare se mișcă după felul în care statul trimite banii: comunele au primit 6,8 mld. lei de echilibrare în 2025, față de 10,1 mld. lei în 2024, și mai mult din impozitul pe venit decât din TVA, iar rubrica 49.90 numără numai partea din impozitul pe venit. Ultima coloană este proba fără echilibrare cu asistenții personali în linie, baza Curții de Conturi.

    AnLuni din taxe locale (mediana)Sub linie: taxe localeSub linie: fără echilibrareSub linie: cod 49.90Fără echilibrare, cu asistenții personali
    20194,82.690 (94%)1.600 (56%)342 (12%)2.182 (76%)
    20215,52.642 (92%)1.179 (41%)100 (3%)1.942 (68%)
    20245,32.627 (92%)1.215 (42%)108 (4%)2.103 (74%)
    20255,92.561 (90%)932 (33%)0 (0%)1.938 (68%)

    Județ cu județ

    Primăriile fiecărui județ în 2025: câte nu își acoperă salariile din taxe locale, câte luni acoperă taxele locale ale tuturor la un loc și câte rămân sub linie și fără banii de echilibrare. Bucureștiul își strânge impozitele pe proprietate la sectoare.

    JudețPrimăriiSub linie: taxe locale%Luni din taxe locale (județul)Sub linie: fără echilibrare
    Teleorman9797100%6,148
    Vaslui868599%6,446
    Botoșani787799%6,532
    Gorj706999%7,220
    Satu Mare656498%9,213
    Olt11211098%9,360
    Vrancea737197%7,836
    Sălaj615997%8,414
    Caraș-Severin777496%7,039
    Bistrița-Năsăud625995%8,86

    Capetele șirului

    Comunele cu cele mai puține și cele mai multe luni de salarii acoperite din taxe locale, cu anul 2024 alături: un salt dintr-un singur an, ca la Izvoru Bârzii (13,0 luni în 2024, 84,8 în 2025), poate veni dintr-o plată mare a unei firme, nu dintr-o schimbare de durată. O apăsare pe nume deschide comuna în borcan.

    Cele mai puține luni

    ComunăLocuitori 2021Luni din taxe locale, 2025… în 2024Luni, fără echilibrare
    (Hunedoara)2471,31,27,1
    (Iași)5.5051,41,25,1
    (Prahova)9261,51,54,0
    (Mureș)1.7621,52,620,7
    (Teleorman)1.1341,51,24,5
    (Caraș-Severin)4441,51,64,5
    (Prahova)8431,61,33,6
    (Alba)1.3911,61,46,2
    (Hunedoara)881,61,42,5
    (Teleorman)1.1431,71,65,3
    (Vrancea)2.3521,71,96,0
    (Brașov)2.0101,71,07,0

    Cele mai multe luni

    ComunăLocuitori 2021Luni din taxe locale, 2025… în 2024Luni, fără echilibrare
    (Ilfov)6.531101,078,3194,5
    (Mehedinți)2.48184,813,0117,6
    (Ilfov)43.58867,257,1163,1
    (Tulcea)2.55563,434,474,5
    (Prahova)9.25457,543,8123,9
    (Constanța)1.36851,453,265,3
    (Giurgiu)6.19449,335,1115,4
    (Ilfov)11.21046,935,9110,2
    (Bihor)12.44845,025,1131,2
    (Constanța)4.77943,27,762,8
    (Prahova)8.17341,641,8117,9
    (Constanța)67941,350,149,4

    Metodă, surse, limite

    Banii sunt execuțiile bugetare anuale ale fiecărei primării din sistemul Forexebug al Ministerului Finanțelor, citite prin oglinda publică Transparenta.eu, pentru 2019, 2021, 2024 și 2025, forma consolidată a ordonatorului principal (cu instituțiile subordonate primăriei). Universul: 3.185 de primării și sectoare cu venituri și cheltuieli complete în 2025, legate prin codul SIRUTA și codul fiscal potrivit registrului ANAF (3.187 de rânduri: 3.181 de unități administrativ-teritoriale și 6 sectoare). Din cele 2.862 de comune, două nu au cod fiscal în cheie, Abrămuț (Bihor) și Alexandru I. Cuza (Iași), și apar gri pe hartă; Orașu Nou (Satu Mare), trecută în cheie drept oraș, este socotită comună, cum este de fapt. Consiliile județene nu intră în calcul.

    Linia roșie: cheltuielile de personal (titlul 10) fără capitolul 68, asistență socială, unde stau asistenții personali, și fără capitolul 66, sănătate. Straturile borcanului, după capitolele de venituri: taxe locale = capitolele 03, 07, 15, 16 și 18; cota din impozitul pe venit = 04.02.01; alte venituri curente proprii = 30 și 33–36, fără contractele spitalelor cu casa de asigurări de sănătate (33.21); vânzări de bunuri și operațiuni financiare = 39, 40 și 41; sume din impozitul pe venit pentru echilibrare = restul capitolului 04 (04.02.04–04.02.07); sume din TVA pentru echilibrare = 11.02.06; bani cu destinație = restul capitolului 11, subvențiile (42–43), fondurile europene (45, 48), transferurile voluntare (37), contractele spitalelor (33.21) și câteva capitole mărunte (0,1% din venituri). Treapta „cod 49.90” urmează formula tipărită în contul de execuție: venituri curente minus TVA defalcată minus transferuri voluntare, plus venituri din capital și operațiuni financiare, aici fără contractele spitalelor, ale căror salarii stau și ele în afara liniei. Impozitul pe clădirile firmelor este rândul 07.02.01.02. Investițiile sunt titlurile 71, 72 și 75. Populația este cea rezidentă la recensământul din 2021 (INS). Contururile vin din setul geo-spatial.org după ANCPI, simplificate pentru hartă; Bucureștiul e un singur contur, cu sectoarele alese din el.

    La București, impozitele pe proprietate intră la sectoare, așa că stratul de taxe locale al primăriei generale e mic prin construcție. Banii cu destinație trec prin bugetul local fără ca primăria să-i poată muta pe salarii; borcanul îi arată ca volum, iar comparația cu linia de 12 luni măsoară cât din salarii ar acoperi fiecare sursă, nu din ce cont s-au plătit efectiv. Execuția 2025 este completă în sursă la data extragerii (6 noiembrie 2026). Rotunjirea: procente la număr întreg, luni cu o zecimală, sume mari în milioane sau miliarde de lei cu o zecimală, banii dintr-un leu întregiți ca să dea exact 100.

    Pagini înrudite: Reorganizarea administrativ-teritorială (ce s-ar întâmpla cu comunele mici comasate), Ce a primit comuna ta (banii de investiții de la Ministerul Dezvoltării), Echipa primăriei (cluburile sportive plătite din bugete locale), Firme fără angajați și Presa plătită de primării.