1910

Trage strada spre stânga sau spre dreapta
Timișoara · recensămintele din 1869 până în 2021
Limbile Timișoarei: ce au răspuns timișorenii la recensăminte, din 1869 până azi
Fiecare fereastră aprinsă înseamnă o sută de locuitori. Întreabă-i pe timișoreni ce limbă maternă au, din ce neam sunt și ce credință au: aceleași ferestre răspund altfel. În 1910 nicio limbă nu avea majoritatea; în 2021, recensământul nu are niciun răspuns despre etnie pentru aproape un timișorean din patru.
Derulează: orașul răspunde, recensământ după recensământ
1910 · limba maternă
În 1910 nicio limbă nu avea majoritatea#
Timișoara avea 72.555 de locuitori: 726 de ferestre. 31.644 declaraseră germana ca limbă maternă (43,6%), 28.552 maghiara (39,4%), 7.566 româna (10,4%) și 3.482 sârba.
Culorile sunt împrăștiate pe stradă la întâmplare: recensământul spune câți, nu unde locuiau. Orașul era atunci în Regatul Ungariei. Recensământul ungar nu întreba de neam: despre originea cuiva, înregistra doar limba maternă și religia.
1910 · aceiași oameni, credința
Aceleași ferestre, întrebate despre credință#
Pentru 1910 există un tabel care leagă cele două răspunsuri ale fiecărui om. Ferestrele se recolorează după acest tabel, dar fiecare rămâne aceeași sută de oameni.
Două treimi dintre timișoreni erau romano-catolici: 28.045 de vorbitori de germană și 19.399 de vorbitori de maghiară. Ortodocșii erau mai ales vorbitori de română (7.034) și de sârbă (3.322).
Ferestrele violet sunt cei 6.728 de oameni de credință mozaică: 4.396 declaraseră maghiara ca limbă maternă, 2.261 germana. Mai mult de unul din șapte vorbitori de maghiară era evreu (15,4%). Un recensământ care ar fi întrebat doar de limbă nu i-ar fi arătat deloc pe evreii orașului.
1930 · trei întrebări
În 1930 statul român a pus trei întrebări#
Recensământul din 1930 i-a întrebat pe cei 91.580 de timișoreni de neam, de limba maternă și de religie. Pentru evrei, cele trei întrebări dau trei numere: 7.171 s-au declarat de neam evreu, 9.368 de religie mozaică, iar doar 442 au trecut idișul ca limbă maternă.
Recensământul a trecut neamul așa cum l-a declarat fiecare, cu o singură excepție pe care prefața o recunoaște. Tot acolo, volumul notează că în Transilvania mozaicii s-au declarat de neam maghiar „pe scară întinsă”; tabelele lui tratează Banatul, regiunea Timișoarei, separat. La Timișoara, 9.368 de mozaici și 7.171 de evrei după neam: o diferență de 2.197 de oameni, al căror neam declarat volumul nu îl arată.
1930 · limba maternă
Trei limbi aproape egale#
După limba maternă, orașul era împărțit aproape în trei părți egale: maghiară 35,5%, germană 33,5%, română 26,3%. Doi trecători luați la întâmplare aveau atunci aceeași limbă maternă doar cam o dată din trei (31%, dintre cei care au răspuns): cel mai rar din toate recensămintele.
Pusă alături de neam, limba arată că, dintre cei care au răspuns la amândouă întrebările, cel puțin 7.475 de oameni au declarat o limbă maternă alta decât a neamului lor. Din cei 7.171 de evrei după neam, cel puțin 6.729 nu au trecut idișul. E un minim: volumul nu publică cele două răspunsuri ale fiecărui om împreună, deci numărul real poate fi mai mare. Pe stradă, ferestrele care își schimbă culoarea între limbă și neam sunt doar acest minim.
1948 · limba maternă
Româna devine majoritară în 1948#
Recensământul din 1948 a publicat doar limba maternă. Pentru prima dată după 1900 o limbă trece de jumătate, iar acum e româna: 58.456 de vorbitori (52,2%). Germana scăzuse la 16.139, de la 30.670 în 1930.
1977 · naționalitatea
Blocurile se aprind#
Între 1966 și 1977 orașul a crescut de la 174.243 la 269.353 de locuitori: cu peste jumătate în mai puțin de unsprezece ani. Pe stradă, ferestrele noi se aprind în rândul din spate. Românii ajung la 71,2%.
1992 · naționalitatea
Germanii devin una din douăzeci și cinci de ferestre#
În 1930 se declaraseră germani 27.807 timișoreni; în 1977, 28.429; în 1992, 13.206, adică 4,0% dintr-un oraș de 334.115. Evrei mai erau doar 549.
1992 · aceiași oameni, limba
Al doilea tabel care leagă răspunsurile: 1992#
Recensământul din 1992 publică, pentru Timișoara, naționalitatea și limba maternă ale acelorași oameni. Din cei 13.206 germani, 1.314 aveau româna ca limbă maternă și 452 maghiara. Din cei 31.785 de maghiari, 1.989 aveau ca limbă maternă româna.
Din cei 549 de evrei, 252 aveau ca limbă maternă româna, 203 maghiara, 53 germana și 37 idișul. Din cei 2.668 de romi, 1.590 aveau ca limbă maternă limba romani și 992 româna.
2021 · etnia
În 2021, după români, cele mai multe ferestre nu au niciun răspuns#
Pentru 57.602 dintre cei 250.849 de locuitori (23,0%), recensământul nu are niciun răspuns la întrebarea despre etnie: ferestrele gri. Sunt de patru ori mai mulți decât toți maghiarii, germanii, sârbii și romii la un loc.
Dintre cei care au răspuns, doi trecători luați la întâmplare au aceeași limbă maternă în 86% din cazuri. În 1930, în 31%.
Strada ta: alege întrebarea și anul#
Fiecare recensământ a pus alte întrebări: un an în care o întrebare nu s-a pus rămâne stins. Atinge un grup din legendă ca să aprinzi doar ferestrele lui, sau o fereastră ca să vezi ce au răspuns acei o sută de oameni. Culorile sunt împrăștiate pe stradă la întâmplare: recensământul spune câți au dat fiecare răspuns, nu unde locuiau.
Fereastra ta
Răspunsurile tale rămân doar în acest browser: nu pleacă nicăieri și nu intră în link.
Ce a întrebat fiecare recensământ#
Recensămintele ungare din 1880–1910 au întrebat de limba maternă și de religie. Cel românesc din 1930 a întrebat de neam, de limba maternă și de religie, și a trecut fiecare răspuns așa cum a fost declarat. Cele din 1956, 1966 și 1977 nu au mai întrebat de religie; din 1992 se pun din nou toate trei. Întrebarea despre origine și-a schimbat numele: „neam” în 1930, „naționalitate” în recensămintele comuniste și în 1992, „etnie” din 2002 până în 2021. Între ele, unele recensăminte au publicat pentru oraș un singur răspuns: 1920 doar neamul, 1941 doar „originea etnică”, 1948 doar limba maternă, 1977 doar naționalitatea.
Tabelul spune, pentru fiecare an, ce răspunsuri există pentru oraș.
| Anul | Locuitori | Limba maternă | Neamul | Credința |
|---|---|---|---|---|
| 1869 | 32.223 | — | — | ✓ |
| 1880 | 33.694 | ✓ | — | ✓ |
| 1890 | 39.884 | ✓ | — | ✓ |
| 1900 | 53.033 | ✓ | — | ✓ |
| 1910 | 72.555 | ✓ | — | ✓ |
| 1920 | 82.689 | — | ✓ | — |
| 1930 | 91.580 | ✓ | ✓ | ✓ |
| 1941 | 110.840 | — | ✓ | — |
| 1948 | 111.987 | ✓ | — | — |
| 1956 | 142.257 | ✓ | ✓ | — |
| 1966 | 174.243 | ✓ | ✓ | — |
| 1977 | 269.353 | — | ✓ | — |
| 1992 | 334.115 | ✓ | ✓ | ✓ |
| 2002 | 317.660 | ✓ | ✓ | ✓ |
| 2011 | 319.279 | ✓ | ✓ | ✓ |
| 2021 | 250.849 | ✓ | ✓ | ✓ |
Cele două tabele care leagă răspunsurile#
Volumul cinci al recensământului din 1910 numără populația prezentă a fiecărui oraș după limba maternă și religie deodată. Rândul Timișoarei, din toate cele opt părți ale tabelului:
| Limba maternă \ Credința | romano-catolici | ortodocși | mozaici | reformați | luterani | greco-catolici | neoprotestanți | altă credință sau niciuna | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| maghiară | 19.399 | 451 | 4.396 | 3.363 | 665 | 208 | 11 | 59 | 28.552 |
| germană | 28.045 | 276 | 2.261 | 133 | 853 | 58 | 9 | 9 | 31.644 |
| română | 139 | 7.034 | 4 | 2 | 2 | 362 | 5 | 18 | 7.566 |
| sârbă | 97 | 3.322 | 1 | 3 | 1 | 53 | 4 | 1 | 3.482 |
| alte limbi | 918 | 144 | 66 | 31 | 82 | 67 | 1 | 2 | 1.311 |
Volumul patru al recensământului din 1992 face același lucru pentru neam și limba maternă, pe municipii:
| Neamul \ Limba maternă | română | maghiară | germană | sârbă | romani (limba romilor) | idiș | alte limbi | fără răspuns | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| români | 273.144 | 619 | 457 | 141 | 52 | 5 | 93 | – | 274.511 |
| maghiari | 1.989 | 29.577 | 153 | 17 | 21 | – | 28 | – | 31.785 |
| germani | 1.314 | 452 | 11.404 | 14 | 7 | 1 | 14 | – | 13.206 |
| sârbi | 792 | 57 | 42 | 6.845 | – | – | 12 | – | 7.748 |
| romi | 992 | 82 | 3 | – | 1.590 | – | 1 | – | 2.668 |
| evrei | 252 | 203 | 53 | – | – | 37 | 4 | – | 549 |
| alte neamuri | 763 | 134 | 61 | 61 | 2 | 3 | 2.598 | – | 3.622 |
| fără răspuns | – | – | – | – | – | – | – | 26 | 26 |
Toate numerele, recensământ cu recensământ#
Locuitori și procente, pentru fiecare întrebare pusă. „Nu apare separat” înseamnă că tabelul numără grupul la „alte”.
Limba maternă
| Anul | română | maghiară | germană | sârbă | idiș | romani (limba romilor) | alte limbi | fără răspuns |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1880 | 3.372 10,0% | 7.497 22,3% | 19.067 56,6% | 1.768 5,2% | nu era printre variante | 214 0,6% | 1.776 5,3% | – |
| 1890 | 3.613 9,1% | 10.657 26,7% | 22.301 55,9% | 1.545 3,9% | nu era printre variante | nu apare separat în tabel | 1.768 4,4% | – |
| 1900 | 4.014 7,6% | 18.624 35,1% | 27.051 51,0% | 1.973 3,7% | nu era printre variante | nu apare separat în tabel | 1.371 2,6% | – |
| 1910 | 7.566 10,4% | 28.552 39,4% | 31.644 43,6% | 3.482 4,8% | nu era printre variante | nu apare separat în tabel | 1.311 1,8% | – |
| 1930 | 24.088 26,3% | 32.513 35,5% | 30.670 33,5% | 1.820 2,0% | 442 0,5% | 167 0,2% | 1.611 1,8% | 269 0,3% |
| 1948 | 58.456 52,2% | 30.630 27,4% | 16.139 14,4% | nu apare separat în tabel | 2.713 2,4% | nu apare separat în tabel | 4.049 3,6% | – |
| 1956 | 76.173 53,5% | 36.459 25,6% | 25.494 17,9% | 2.509 1,8% | 512 0,4% | 128 0,1% | 982 0,7% | – |
| 1966 | 109.806 63,0% | 33.502 19,2% | 25.564 14,7% | 3.784 2,2% | 104 0,1% | 129 0,1% | 1.354 0,8% | – |
| 1992 | 279.246 83,6% | 31.124 9,3% | 12.173 3,6% | 7.078 2,1% | 46 0,0% | 1.672 0,5% | 2.750 0,8% | 26 0,0% |
| 2002 | 277.061 87,2% | 23.036 7,3% | 6.088 1,9% | 5.618 1,8% | 46 0,0% | 1.916 0,6% | 3.895 1,2% | – |
| 2011 | 262.747 82,3% | 15.059 4,7% | 3.776 1,2% | 4.479 1,4% | 43 0,0% | 1.235 0,4% | 3.402 1,1% | 28.538 8,9% |
| 2021 | 178.371 71,1% | 7.788 3,1% | 1.738 0,7% | 2.327 0,9% | 19 0,0% | 444 0,2% | 2.084 0,8% | 58.078 23,2% |
Neamul
| Anul | români | maghiari | germani | sârbi | evrei | romi | alte neamuri | fără răspuns |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1920 | 15.892 19,2% | 26.185 31,7% | 29.188 35,3% | nu apare separat în tabel | 8.296 10,0% | nu apare separat în tabel | 3.128 3,8% | – |
| 1930 | 24.217 26,4% | 27.652 30,2% | 27.807 30,4% | 2.156 2,4% | 7.171 7,8% | 337 0,4% | 1.991 2,2% | 249 0,3% |
| 1941 | 44.349 40,0% | 20.090 18,1% | 30.940 27,9% | nu apare separat în tabel | nu apare separat în tabel | nu apare separat în tabel | 15.461 13,9% | – |
| 1956 | 75.855 53,3% | 29.968 21,1% | 24.326 17,1% | 3.065 2,2% | 6.700 4,7% | 122 0,1% | 2.221 1,6% | – |
| 1966 | 109.100 62,6% | 31.016 17,8% | 25.058 14,4% | 4.188 2,4% | 2.590 1,5% | 120 0,1% | 2.171 1,2% | – |
| 1977 | 191.742 71,2% | 36.724 13,6% | 28.429 10,6% | 6.776 2,5% | 1.629 0,6% | 1.109 0,4% | 2.944 1,1% | – |
| 1992 | 274.511 82,2% | 31.785 9,5% | 13.206 4,0% | 7.748 2,3% | 549 0,2% | 2.668 0,8% | 3.622 1,1% | 26 0,0% |
| 2002 | 271.677 85,5% | 24.287 7,6% | 7.157 2,3% | 6.311 2,0% | 367 0,1% | 3.062 1,0% | 4.799 1,5% | – |
| 2011 | 259.754 81,4% | 15.564 4,9% | 4.193 1,3% | 4.843 1,5% | 176 0,1% | 2.145 0,7% | 3.925 1,2% | 28.679 9,0% |
| 2021 | 176.615 70,4% | 8.313 3,3% | 2.189 0,9% | 2.776 1,1% | 111 0,0% | 745 0,3% | 2.498 1,0% | 57.602 23,0% |
Credința
| Anul | ortodocși | romano-catolici | mozaici | greco-catolici | reformați | luterani | neoprotestanți | altă credință sau niciuna | fără răspuns |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1869 | 5.487 17,0% | 20.631 64,0% | 3.982 12,4% | 302 0,9% | 629 2,0% | 1.120 3,5% | nu apare separat în tabel | 72 0,2% | – |
| 1880 | 4.874 14,5% | 22.037 65,4% | 4.019 11,9% | 598 1,8% | 1.021 3,0% | 1.043 3,1% | nu apare separat în tabel | 102 0,3% | – |
| 1890 | 4.863 12,2% | 27.187 68,2% | 4.870 12,2% | 612 1,5% | 1.121 2,8% | 1.122 2,8% | nu apare separat în tabel | 109 0,3% | – |
| 1900 | 6.129 11,6% | 37.080 69,9% | 5.916 11,2% | 552 1,0% | 2.064 3,9% | 1.186 2,2% | nu apare separat în tabel | 106 0,2% | – |
| 1910 | 11.227 15,5% | 48.598 67,0% | 6.728 9,3% | 748 1,0% | 3.532 4,9% | 1.603 2,2% | 30 0,0% | 89 0,1% | – |
| 1930 | 24.307 26,5% | 48.136 52,6% | 9.368 10,2% | 2.056 2,2% | 4.690 5,1% | 2.279 2,5% | 235 0,3% | 239 0,3% | 270 0,3% |
| 1992 | 262.752 78,6% | 42.582 12,7% | 556 0,2% | 4.530 1,4% | 8.274 2,5% | 822 0,2% | 11.038 3,3% | 3.561 1,1% | – |
| 2002 | 256.262 80,7% | 32.274 10,2% | 350 0,1% | 3.876 1,2% | 6.209 2,0% | 455 0,1% | 13.694 4,3% | 4.540 1,4% | – |
| 2011 | 241.992 75,8% | 22.692 7,1% | 180 0,1% | 3.662 1,1% | 4.159 1,3% | 286 0,1% | 11.727 3,7% | 4.547 1,4% | 30.034 9,4% |
| 2021 | 152.234 60,7% | 15.218 6,1% | 114 0,0% | 1.638 0,7% | 2.488 1,0% | 248 0,1% | 8.704 3,5% | 8.098 3,2% | 62.107 24,8% |
Ce nu spun recensămintele#
Doar pentru 1910 (limbă și religie) și 1992 (neam și limbă) am găsit tabele care leagă două răspunsuri ale acelorași oameni la nivelul orașului. Volumul din 1930 pune neamul și limba maternă „față în față, pe două pagini”, dar nu împreună. Varga E. Árpád scrie că tabelele care leagă naționalitatea de limba maternă se publică din 1956; pentru Timișoara nu am găsit unul înainte de 1992.
Orașul nu a avut aceleași granițe la fiecare recensământ: Mehala e numărată în Timișoara din 1910, Ghiroda Nouă și Plopi din 1948, Fratelia și Freidorf din 1956. Pentru 1880 folosesc numerele lui Varga, în care cei 1.103 copii care nu știau încă să vorbească sunt împărțiți între limbi după ponderea fiecăreia.
Recensămintele ungare nu aveau idișul printre limbile materne. Recensământul din 2011 numără populația stabilă, cel din 2021 populația rezidentă: două definiții diferite, deci cei 319.279 și cei 250.849 de locuitori nu se compară direct. Pentru 2011 și 2021, „fără răspuns” e rubrica „informație nedisponibilă” din tabelele Institutului Național de Statistică.
Surse#
- Varga E. Árpád, Temes megye településeinek etnikai (anyanyelvi/nemzetiségi) adatai 1880–2002 și felekezeti adatai, versiunea electronică a volumului III din Erdély etnikai és felekezeti statisztikája (Pro-Print, 2000), actualizată în 2008. Adresa originală nu mai răspunde; copie în Internet Archive. web.archive.org
- A Magyar Szent Korona országainak 1910. évi népszámlálása, partea 5 (Magyar Statisztikai Közlemények 61, 1916), tabelul 22: limba maternă comparată cu religia, rândul Timișoara, paginile 248–277. library.hungaricana.hu
- Recensământul general al populației României din 29 decemvrie 1930, volumul II (Institutul Central de Statistică, 1938): prefața și paginile 468–469 (neam, limbă maternă) și 755 (religie), municipiul Timișoara. archive.org
- Institutul Național de Statistică, Recensământul populației și locuințelor 2011, tabelele 8 (etnie), 10 (limbă maternă) și 13 (religie) pe localități. recensamantromania.ro
- Institutul Național de Statistică, Recensământul populației și locuințelor 2021, tabelele 2.02.2, 2.03.2 și 2.04.2 pe unități administrativ-teritoriale. recensamantromania.ro