Plățile PNRRROEN

Investigație · 39.721 de plăți, august 2022 – octombrie 2026

PNRR: cât a primit orașul sau comuna ta de la Ministerul Dezvoltării

După revizuirea din 2025, Ministerul Dezvoltării a păstrat în PNRR contracte de 27 de miliarde de lei cu primării, consilii județene și instituții publice, pentru blocuri și clădiri publice renovate, microbuze și autobuze electrice, sisteme digitale pentru primării și creșe noi. Până pe 22 octombrie 2026, tabelele lui de plăți PNRR însumau 22,3 miliarde, inclusiv pentru proiecte scoase la revizuire: 39.721 de plăți, în 335 de tabele. Legea care închide PNRR îi dă termen până pe 30 octombrie 2026 să verifice și să plătească cererile finale.

din contracte, plătit
Pentru fiecare săptămână, cât din valoarea contractelor PNRR primise fiecare dintre cele 2.048 de primării cu contracte în lista din noiembrie 2025. Linia este localitatea de la mijloc: jumătate dintre localități primiseră mai mult, jumătate mai puțin. Banda mai închisă la culoare cuprinde jumătate dintre localități, cea deschisă 80%. Peste 100% apar localitățile care au primit mai mult decât valoarea contractelor din listă, de exemplu pentru proiecte scoase din PNRR la revizuire. Caută o localitate ca să-i vezi plățile. Liniile punctate sunt termenele: 30 august pentru lucrări, 30 septembrie pentru cererile finale, 30 octombrie pentru plăți. Sursa: tabelele de plăți ale Ministerului Dezvoltării și listele de contracte din noiembrie 2025.

Contracte păstrate în PNRR: 27 de miliarde de lei. Plăți: 22,3 miliarde#

PNRR, Planul național de redresare și reziliență, este programul prin care România primește bani europeni de după pandemie. O parte trece prin Ministerul Dezvoltării, care semnează contracte cu primăriile și le plătește lucrările factură cu factură: primăria plătește constructorul sau furnizorul, cere banii ministerului printr-o „cerere de transfer”, iar ministerul îi virează. Ministerul are patru componente: renovarea blocurilor și a clădirilor publice (C5, „Valul renovării”); microbuze și autobuze electrice, sisteme digitale de management, stații de încărcare, locuințe pentru tineri și specialiști, renovarea unor clădiri ale primăriilor și planuri urbanistice (C10, „Fondul local”); creșe noi (C15); două piste de biciclete pe diguri (C11).

După revizuirea planului din 2025, ministerul a publicat, pe 14 noiembrie 2025, lista contractelor care rămân în PNRR: 6.078 de rânduri, 27 de miliarde de lei cu TVA. Plățile sunt publicate separat, în tabele pe zile de plăți: 335 de tabele, 39.721 de plăți, de la prima, 79.100 de lei pentru renovarea primăriei din Fălticeni pe 2 august 2022, până la ultima publicată, pe 22 octombrie 2026.

Contracte rămase în PNRR (noiembrie 2025)27 mld. leiPlătit până pe 30 august 202620,3 mld. leiPlătit până pe 22 octombrie 2026 (tabele publicate)22,3 mld. leiNeplătit din contractele primăriilor4,31 mld. lei
Contracte rămase în PNRR (noiembrie 2025)27 mld. leiPlătit până pe 30 august 202620,3 mld. leiPlătit până pe 22 octombrie 2026 (tabele publicate)22,3 mld. leiNeplătit din contractele primăriilor4,31 mld. lei

Plățile includ și bani pentru proiecte scoase din PNRR la revizuire, care nu mai apar în listă, așa că un oraș poate avea plătit mai mult decât contractele lui de acum. Acolo unde se poate face legătura, 96% din valoarea contractelor aparține unei primării sau unui consiliu județean, iar 95% din banii plătiți au ajuns la primării.

Plăți de 1,1 miliarde de lei în 2023 și de 8,3 miliarde până pe 22 octombrie 2026#

Primele plăți au fost mici: 21 de milioane de lei în 2022, 1,1 miliarde în 2023. Ritmul a crescut pe măsură ce lucrările s-au apropiat de final: 4 miliarde în 2024, 8,9 în 2025 și 8,3 în 2026, până pe 22 octombrie 2026.

00,511,52022-08: 0,002022-09: 0,002022-10: 0,002022-11: 0,002022-12: 0,022023-01: 0,0120232023-02: 0,012023-03: 0,012023-04: 0,052023-05: 0,022023-06: 0,032023-07: 0,172023-08: 0,082023-09: 0,082023-10: 0,112023-11: 0,282023-12: 0,262024-01: 0,1820242024-02: 0,122024-03: 0,182024-04: 0,292024-05: 0,332024-06: 0,112024-07: 0,472024-08: 0,172024-09: 0,262024-10: 0,632024-11: 0,142024-12: 1,122025-01: 0,3220252025-02: 1,422025-03: 0,612025-04: 0,602025-05: 0,742025-06: 0,112025-07: 0,272025-08: 1,552025-09: 0,222025-10: 1,232025-11: 0,542025-12: 1,252026-01: 0,2520262026-02: 0,962026-03: 0,702026-04: 0,732026-05: 0,882026-06: 0,962026-07: 1,082026-08: 0,932026-09: 1,102026-10: 0,73termenele pentru lucrăridupă 30 augustPlăți pe lună, miliarde de lei
00,511,52022-08: 0,002022-09: 0,002022-10: 0,002022-11: 0,002022-12: 0,022023-01: 0,0120232023-02: 0,012023-03: 0,012023-04: 0,052023-05: 0,022023-06: 0,032023-07: 0,172023-08: 0,082023-09: 0,082023-10: 0,112023-11: 0,282023-12: 0,262024-01: 0,1820242024-02: 0,122024-03: 0,182024-04: 0,292024-05: 0,332024-06: 0,112024-07: 0,472024-08: 0,172024-09: 0,262024-10: 0,632024-11: 0,142024-12: 1,122025-01: 0,3220252025-02: 1,422025-03: 0,612025-04: 0,602025-05: 0,742025-06: 0,112025-07: 0,272025-08: 1,552025-09: 0,222025-10: 1,232025-11: 0,542025-12: 1,252026-01: 0,2520262026-02: 0,962026-03: 0,702026-04: 0,732026-05: 0,882026-06: 0,962026-07: 1,082026-08: 0,932026-09: 1,102026-10: 0,73termenele pentru lucrăriPlăți pe lună, miliarde de lei
Cu roșu, plățile din septembrie și octombrie 2026, după termenul pentru lucrări. Liniile punctate: 30 iunie, 31 iulie și 30 august 2026, cele trei termene succesive pentru lucrări.

Șapte luni au trecut de un miliard de lei: decembrie 2024, februarie 2025, august 2025, octombrie 2025, decembrie 2025, iulie 2026 și septembrie 2026. Pe 1 iulie 2026, ministrul Cseke Attila spunea că toate facturile intermediare depuse până la sfârșitul lui mai fuseseră plătite.

Termenul pentru lucrări a fost prelungit de două ori. Apoi legea a fixat calendarul plăților#

Lucrările din contractele ministerului trebuiau terminate până pe 30 iunie 2026. Ordinul ministrului 422 din 7 aprilie 2026 a mutat data pe 31 iulie, iar Ordinul 770 din 7 iulie 2026, pe 30 august. „Nu vom avea posibilitatea de a prelungi din nou termenul”, a spus atunci ministrul.

Pe 28 august 2026, Legea 183/2026 privind închiderea PNRR a fixat calendarul final: activitățile se termină cel târziu pe 31 august, beneficiarii depun cererile de transfer finale până pe 30 septembrie, iar ministerul le verifică și le plătește până pe 30 octombrie. Pentru anumite investiții neterminate, legea cere finalizarea până pe 31 decembrie 2026, din bani proprii sau din alte surse.

Așa se explică plățile de după 30 august: 2 miliarde de lei în 3.223 de plăți, către 1.010 primării, până pe 22 octombrie 2026. Sunt 9% din tot ce a plătit ministerul prin PNRR. Până pe 30 august plătise 20,3 miliarde.

La 31 iulie, comunele primiseră 73,7% din valoarea contractelor, municipiile 70,5%#

Întrebarea a fost stabilită înainte de a face calculul: la termenul de atunci, 31 iulie 2026, a plătit ministerul comunelor o parte mai mică din contractele lor decât municipiilor? Pentru fiecare primărie s-a comparat suma plătită pe fiecare componentă cu valoarea contractelor din lista din noiembrie 2025, fără să se numere banii plătiți peste contract. O diferență de cel puțin zece puncte procentuale, atât la renovări, cât și la Fondul local, ar fi însemnat că micile primării au fost lăsate la urmă.

ComuneOrașeMunicipii
Renovări (C5)81,3%81,0%73,2%
Fondul local (C10)73,1%74,1%67,4%
Creșe (C15)56,0%58,0%64,1%
Toate73,7%75,1%70,5%
Localități1.752191105
Partea din valoarea contractelor plătită până pe 31 iulie 2026, după tipul localității. Banii plătiți peste valoarea unui contract nu sunt numărați.

Rezultatul a ieșit invers. Comunele primiseră 73,7% din contractele lor, orașele 75,1%, municipiile 70,5%. La renovări, comunele erau la 81,3%, municipiile la 73,2%. Excepția sunt creșele: 56,0% la comune, 64,1% la municipii. Cele mai mari contracte sunt în municipii, și tot acolo sunt cele mai mari sume încă neplătite. Calculul refăcut la 30 august, după ultima prelungire, dă același rezultat.

Pe 22 octombrie 2026, 4,31 miliarde de lei din valoarea contractelor primăriilor nu fuseseră plătite#

Dintre cele 2.048 de primării cu contracte în listă, 329 primiseră până pe 22 octombrie 2026 toată valoarea lor, 162 mai puțin de jumătate și 20 nimic. Suma neplătită nu înseamnă bani datorați: o parte din valoarea unui contract nu se cheltuie niciodată (licitații câștigate la preț mai mic, lucrări la care s-a renunțat), iar o parte a fost cerută până pe 30 septembrie și urmează să fie plătită până pe 30 octombrie. Tabelele ministerului nu spun câte cereri așteaptă.

LocalitateaContractePlătitNeplătit
Buzău Buzău603,4114,7488,619%
Sectorul 41.440,51.261,1179,588%
Galați Galați624,0479,9144,277%
București255,2138,3116,954%
Vaslui Vaslui208,594,3114,245%
Craiova Dolj353,6241,5112,168%
Sectorul 2244,6149,994,761%
Cluj-Napoca Cluj380,4291,788,777%
Sfântu Gheorghe Covasna230,2150,779,665%
Sectorul 6239,2170,768,471%
Sectorul 3629,7561,668,189%
Iași Iași542,1484,357,989%
Cele mai mari diferențe dintre valoarea contractelor din lista din noiembrie 2025 și suma plătită până pe 22 octombrie 2026, în milioane de lei.

Cea mai mare diferență este la Buzău: contracte de 603 milioane de lei, dintre care 115 plătite. Trei sferturi din valoarea contractelor vin dintr-un singur contract, pentru renovarea a 30 de blocuri, de 461 de milioane.

Cât a primit orașul sau comuna ta#

Caută localitatea sau alege-o pe hartă. Fișa arată contractele din lista din noiembrie 2025, cu numărul fiecăruia, banii primiți pe fiecare componentă și fiecare plată, cu ziua ei. Consiliile județene apar după numele județului.

Sau alege pe hartă. Culoarea arată cât din contracte a fost plătit.

Cum au fost citite tabelele#

Fiecare tabel de plăți al ministerului a fost descărcat de pe pagina de plăți și din arhivele anuale 2022–2025. Fișierele mai conțin, pe alte foi, un registru vechi din 2014, care a fost ignorat. Coloanele au fost recunoscute după antet, nu după poziție, și au fost păstrate rândurile cu număr curent, plus două plăți nenumerotate dintr-un tabel din decembrie 2022: totalurile de la finalul tabelelor ar fi dublat suma. Primăriile au fost legate de codul lor SIRUTA după nume și județ.

Rezultatul a fost verificat cu sumele anunțate de minister. Din 145 de comunicate despre plăți PNRR, 133 dau exact suma tabelului din aceeași zi, la leu; aproape toate celelalte adună două zile de plăți sau pun la un loc și alte programe. Lipsesc doar două tabele, din 24 și 30 iunie 2025, care nu se mai deschid pe site: comunicatele din acele zile anunță 252,9 milioane de lei, care nu apar nici în totaluri, nici în fișele localităților.

Tabelele dau doar beneficiarul, suma, componenta și ziua, fără numărul contractului, așa că plățile nu pot fi legate de un proiect anume. Nici data la care primăria a cerut banii nu apare, deci nu se poate măsura cât a așteptat fiecare cerere. Din 2022 până la jumătatea lui 2023 tabelele nu au nici componenta.

Surse și date#

Datele

Surse

  1. Ministerul Dezvoltării: plăți efectuate, coloana PNRR, 2022–2026 (pagina curentă și arhivele 2022–2025) mdlpa.ro
  2. Ministerul Dezvoltării: listele contractelor de finanțare C5, C10, C11 și C15 propuse pentru continuare în PNRR și aprobate prin memorandum (14 noiembrie 2025) mdlpa.ro
  3. Ministerul Dezvoltării: comunicatele de presă despre plățile PNRR, februarie 2023 – octombrie 2026 mdlpa.ro
  4. Legea 183/2026 privind închiderea operațională și financiară a PNRR, Monitorul Oficial nr. 721 din 28 august 2026 (art. 8, 15, 27) lege5.ro
  5. Ordinul ministrului dezvoltării nr. 770/2026 (Monitorul Oficial nr. 563 din 8 iulie 2026), care modifică Ordinul nr. 422/2026 legislatie.just.ro
  6. Ministerul Dezvoltării: prelungirea termenului până la 30 august (8 iulie 2026) și bilanțul de la 1 iulie 2026 mdlpa.ro
  7. Ghidul specific C10 „Fondul local” (Ordinul 999/2022): denumirile investițiilor I1.1–I4 legislatie.just.ro
  8. INS: populația după domiciliu la 1 ianuarie 2022, pe localități; contururile localităților: geo-spatial.org după ANCPI insse.ro