Marius Comper
EN
Epigrafie și demografie istorică · Dacia romană (106–271 d.Hr.) și Imperiul Roman

Vârsta de pe piatră: în Dacia romană, aproape trei adulți din patru au pe mormânt o vârstă terminată în 0 sau 5

Pe lespezile funerare de la Alba Iulia, Sarmizegetusa, Turda sau Roșia Montană, formula de la capătul inscripției — vixit annis XXX, vixit annis L, vixit annos C — pare o numărătoare exactă. Măsurate împreună pe toate cele 380 de vârste în ani înregistrate ca număr întreg pentru Dacia din registrul prosopografic de la Heidelberg (EDH) și pe cele 59.814 de vârste funerare din întregul Imperiu Roman (LIST v1.2), inscripțiile arată altceva: 72,1% dintre adulții din Dacia comemorați între 23 și 62 de ani (147 din 204) poartă o vârstă divizibilă cu 5, față de 20,0% cât ar apărea fără rotunjire. Asta nu spune cine anume și-a știut vârsta; spune cât de mult s-au adunat vârstele pe numerele rotunde. La 30 de ani (XXX) sunt trecuți 26 de oameni, la 31 de ani niciunul; la 50 de ani (L) 28 de oameni, la 49 de ani niciunul.

72,1%
Adulți din Dacia (23–62 de ani) cu vârsta terminată în 0 sau 5 (147 din 204 în EDH; 74,2% din 267 de vârste adulte în LIST), față de 20,0% pragul natural
360,3
Indicele Whipple în Dacia romană (100 = nicio rotunjire, 500 = toate vârstele rotunjite; indice Duncan-Jones 65,4), față de 248,7 la Roma
17,0%
Vârste terminate în 0 sau 5 la copii și adolescenți în Dacia (1–19 ani, 106 vârste), aproape de 15,8% cât ar da întâmplarea: copilăria nu are zidul de decenii al adulților
97,64%
Cât de des cititorul automat al textului latin dă aceeași vârstă ca tabelul de persoane EDH, întocmit de epigrafiști, pe aceleași 297 de inscripții din Dacia (abatere Whipple de -0,8 puncte)
1. Zidul deceniilor: 380 de vârste intacte în Dacia (1–100 de ani)
Explorează pietrele: treci cu cursorul sau atinge orice bloc din spectru pentru a citi inscripția latină autentică.
EDH / LIST v1.2
Capitolul 1 · Spectrul pietrelor din Dacia

Zidul deceniilor: de ce 28 de oameni mor la 50 de ani și niciunul la 49

Fiecare bloc din imaginea alăturată este un om cu nume sau familie cunoscută, dintr-o inscripție a provinciei Dacia, datată larg în perioada romană (provincia a existat între 106 și 271 d.Hr.; unele pietre au doar o datare aproximativă), a cărui vârstă în ani e înregistrată ca număr întreg în Epigraphic Database Heidelberg (EDH). Din totalul de 504 mențiuni de vârstă din provincie, 380 au în tabelul EDH o vârstă în ani înregistrată ca număr întreg, fără lacună marcată. Asta nu garantează că fiecare numeral e citit sigur: unde textul are o întregire sau un semn de întrebare, fișa persoanei o spune.

Dacă familiile ar fi știut anul exact al nașterii, o cincime (20,0%) dintre vârstele adulte s-ar termina în zero sau în cinci, iar o zecime (10,0%) s-ar termina în zero. Pe pietrele din Dacia, între 23 și 62 de ani (fereastra demografică standard pentru indicele Whipple), 72,1% dintre defuncți (147 din 204) sunt dăltuiți la un multiplu de cinci, iar aproape jumătate — 49,0% (100 din 204) — sunt dăltuiți direct la un deceniu rotund: XX, XXX, XL, L, LX. Pe indicele propus de istoricul Richard Duncan-Jones (1977), unde 0 înseamnă nicio rotunjire și 100 înseamnă că toate vârstele adulte cad pe multipli de 5, Dacia ajunge la 65,4.

D(is) M(anibus) / M(arcus) Aur(elius) Scenobarbus / vix(it) ann(os) C / M(arcus) Aur(elius) Si[---] (HD046115, Alburnus Maior / Roșia Montană) «Zeilor Mani. Marcus Aurelius Scenobarbus a trăit 100 de ani (C).» — Singurul centenar din tabelul de persoane EDH pentru Dacia; în același tabel nu apare nicio vârstă de 91, 92, 93, 94, 96, 97, 98 sau 99 de ani.

Contrastul dintre coloanele rotunde și anii alăturați arată cum lucra memoria familiei în fața atelierului de pietrărie: la 20 de ani (XX) apar 17 oameni, față de patru la 19 ani și trei la 21 de ani; la 25 de ani (XXV) apar 15 oameni, față de una la 24 și trei la 26; la 30 de ani (XXX) se ridică 26 de oameni, față de trei la 29 și zero la 31 de ani; la 40 de ani (XL / XXXX) stau 23 de oameni, față de una singură la 41 de ani; la 50 de ani (L) stau 28 de oameni, față de zero la 49 și două la 51; iar la 60 de ani (LX) stau 23 de oameni, față de una la 59 și două la 61.

Capitolul 2 · Pragul de la 20 de ani și iluzia lunilor

Copilăria fără zid de decenii, vârsta adultă pe numere rotunde — și ce se întâmplă când piatra adaugă luni și zile

Rotunjirea nu începe de la naștere. În stânga pragului de 20 de ani (1–19 ani, 106 vârste intacte în Dacia), pietrele se împart pe toți anii, fără turnuri: doi copii la un an, șapte la doi ani, 11 la trei ani, 11 la patru ani, cinci la cinci ani, opt la șapte ani, nouă la 18 ani. 17,0% dintre mormintele sub 20 de ani din Dacia poartă vârste terminate în 0 sau 5, aproape de cele 15,8% pe care le-ar da întâmplarea (între 1 și 19 ani, doar 5, 10 și 15 se termină așa: trei vârste din 19). Singurul semn mic de rotunjire e la 10 ani: 8 copii, față de 5 la 9 ani și 2 la 11. Copilăria nu arată grămada pe 0 și 5 a vârstei adulte. După pragul de 20 de ani (20–100 de ani, 274 de vârste), ponderea multiplilor de 5 sare brusc la 70,8% (și la 71,6% după 60 de ani).

Dar ce se întâmplă atunci când piatra adaugă și lunile și zilele pe lângă ani — vixit annis ... mensibus ... diebus ...? La prima vedere, o asemenea formulă garantează că vârsta în ani este exactă. Testarea acestei presupuneri pe toate cele 957 de inscripții intacte din baza EDH care menționează luni sau zile pe lângă ani arată o diferență netă între copii și adulți.

La copiii și tinerii sub 23 de ani cu luni și zile pe piatră, vârstele nu se adună pe 0 și 5 mai mult decât ar face-o întâmplarea (17,0% multipli de 5). Însă la adulții între 23 și 62 de ani ale căror pietre specifică și lunile sau zilele (284 de inscripții în EDH), 38,4% dintre numerele de ani se termină tot în 0 sau în 5 (109 din 284, Whipple = 191,9 — aproape dublu față de cele 20,0% fără rotunjire). Lunile și zilele exacte nu garantează deci un an exact. O explicație posibilă, pe care pietrele singure nu o pot dovedi: rudele știau ziua din an a nașterii și puteau număra lunile scurse de la ea, dar ghiceau câți ani trecuseră. Totuși, pe aceste pietre rotunjirea e mult mai mică decât pe cele fără luni și zile.

Capitolul 3 · Ce nu se poate spune despre Dacia

Legiune, mină de aur sau colonie: rotunjirea e peste tot, iar diferențele dintre orașe sunt prea mici ca să fie sigure

Ipoteza la îndemână ar fi că marile garnizoane, cu scriptele lor, își știau mai bine vârstele. Pietrele din Dacia nu o confirmă. La Apulum (Alba Iulia, sediul Legiunii a XIII-a Gemina), 78,1% dintre adulți au vârste terminate în 0 sau 5 (25 din 32), iar la Potaissa (Turda, Legiunea a V-a Macedonica) 80,0% (16 din 20). Colonia civilă a lui Traian, Ulpia Traiana Sarmizegetusa, stă mai jos: 59,1% (13 din 22).

Dar numerele din spatele fiecărei bare sunt mici: cel mai mare oraș din grafic are 32 de adulți între 23 și 62 de ani, cel mai mic doar 3. Liniile subțiri de pe fiecare bară sunt intervale de încredere de 95%; ele se suprapun aproape peste tot. Sarmizegetusa față de restul Daciei (73,6%, 134 din 182) dă p = 0,21 la testul exact Fisher; față de toți adulții din cele două orașe legionare la un loc (78,8%), p = 0,09. Nicio diferență nu trece pragul obișnuit de 0,05. Barele de 90% de la Alburnus Maior și Tibiscum stau pe câte zece-unsprezece oameni. Ce se poate spune e mai simplu: pe toată provincia la un loc, aproape trei adulți din patru au pe piatră o vârstă rotundă, iar datele nu arată sigur un oraș care să se abată de la asta.

D(is) M(anibus) / Antoniae Bonosae vix(it) ann[is] XXXVII / Aurel(io) Constantio eq(uiti) R(omano) dec(urioni) col(oniae) Vimin(acii) vixit annis VL / P(ublio) Antonio Viatori mil(iti) leg(ionis) VI victricis frum(entario) vix(it) ann(is) XVIIII (HD008368, Sarmizegetusa) O piatră de familie de la Sarmizegetusa, ridicată de Publius Antonius Super, tribun al cohortei a III-a a dalmaților, trecut pe ea la 84 de ani, după o întregire a editorilor ([L?]XXXIIII, cu L pus între paranteze și semn de întrebare): Antonia Bonosa la 37 de ani (XXXVII), soldatul Publius Antonius Viator la 19 (XVIIII) și cavalerul Aurelius Constantius la 45, scris rar «VL» (cinci scos din cincizeci).

La fel cu femeile și bărbații. Pe pietrele din Dacia, 69,6% dintre femeile adulte (39 din 56) și 73,7% dintre bărbații adulți (101 din 137) au vârste terminate în 0 sau 5: p = 0,60, adică nicio diferență care să se poată deosebi de întâmplare. Cu formula lui Duncan-Jones, pe decenii, indicii ies practic egali: 66,9 la femei și 66,8 la bărbați. Diferența e alta: vârstele trecute pe pietrele femeilor sunt mai mici (mediana 29 de ani, față de 37,5 la bărbați).

Capitolul 4 · Falia Imperiului și testul alfabetului grec

De la Roma (Whipple 248,7) la Noricum (437,5) — și de ce grecii rotunjeau tot la 5 chiar și fără semnul roman «V»

La nivelul celor 59.814 de vârste funerare intacte extrase din întregul Imperiu Roman (LIST v1.2, 525.870 de inscripții latine), apare o falie geografică limpede, pe care Richard Duncan-Jones o măsurase deja în 1977 pe mii de epitafuri. În Italia centrală și în vechile orașe mediteraneene rotunjirea este cam la jumătate față de Dunăre: în Samnium (Regio IV) indicele Whipple este 213,4 (42,7% multipli de 5), în Umbria este 216,7, în Latium și Campania este 247,4 (49,5%), în capitala Roma (15.467 de vârste) este 248,7 (49,7%), iar în Africa Proconsularis (10.884 de vârste) este 272,3.

Spre garnizoanele de frontieră, precizia se erodează treptat: în Britannia (244 de vârste în EDH) indicele Whipple este 307,9 (61,6%), în Dalmația (1.391 de vârste) este 330,8, iar pe tot arcul carpato-danubiano-alpin aproape trei sferturi sau mai mult din adulți poartă vârste rotunde: Pannonia Inferior (367,8), Dacia (360,3 în EDH; 370,8 în LIST), Moesia Inferior (373,2), Moesia Superior (385,3), Pannonia Superior (404,7) și Noricum (437,5, cu 87,5% multipli de 5).

Dar nu cumva preferința pentru vârste terminate în 5 (XXV, XXXV, XLV, LV) se explică pur și simplu prin forma grafică a sistemului roman, care are un simbol special pentru cinci (V)? Această ipoteză poate fi testată pe 1.121 de vârste funerare în limba greacă (555 între 23 și 62 de ani) din corpusul Greek Inscriptions of the Roman Empire (GIRE v0.3), inscripții în greacă din tot Imperiul, de la Roma la Egipt și Asia Mică. În greaca epigrafică, numerele sunt scrise cu literele alfabetului (Κ = 20, Λ = 30, Μ = 40, Ν = 50, Ε = 5): sistemul este pur zecimal și nu are o bază grafică de 5 (25 se scrie ΚΕ, din două litere, exact ca 23 = ΚΓ sau 24 = ΚΔ). Chiar și așa, pe pietrele grecești 51,9% dintre adulți au vârste divizibile cu 5 (25,9% terminate în 0 și 25,9% terminate în 5; Whipple = 259,5). Rotunjirea la 5 nu are deci nevoie de semnul roman V: apare și acolo unde 25 nu e mai scurt de scris decât 23 sau 24. Asta nu exclude orice influență a felului în care se scriau numerele.

Ce era deja știut și ce e nou aici. Duncan-Jones (Chiron 7, 1977, tabelul 8) dădea Daciei un indice de rotunjire de 61,2 la bărbați (134 de vârste) și 65,0 la femei (87), față de 47,0 și 50,2 la Roma și 82,1 la bărbații din Noricum; el însuși avertiza că eșantioanele sub o mie de vârste sunt riscante. Cu formula lui, aplicată pe cele 380 de vârste din EDH, Dacia iese la 65,4: pe sexe, 66,8 la bărbați și 66,9 la femei, față de 61,2 și 65,0 la el. Tiparul lui se confirmă, cu valori puțin mai mari, pe o bază de date modernă care cuprinde în mare parte aceleași pietre. Noi sunt: testul pe inscripțiile grecești, copilăria fără zid, ruperea pe orașe cu incertitudinea ei și cele trei capcane de citire de mai jos. De ce frontiera rotunjea mai mult (alfabetizare, registre de naștere, compoziția populației) rămâne o întrebare deschisă: datele de aici nu o pot tranșa.

Capitolul 5 · Unde minte imaginea și validarea metodei

Cele trei capcane care fabrică decenii false dacă citești mecanic textul inscripțiilor

Orice analiză automată a textelor epigrafice riscă să inventeze rotunjiri false acolo unde piatra a fost doar spartă sau scrisă într-o ortografie arhaică. Vârstele citite automat din textul latin (LIST v1.2) au fost puse lângă tabelul de persoane întocmit de epigrafiștii de la Heidelberg în EDH. Sunt aceleași inscripții, pentru că LIST preia textele EDH: comparația testează cititorul automat, iar rotunjirea rămâne măsurată o singură dată. Ea a scos la iveală trei capcane sistematice:

1. Eroarea spărturii din dreapta (XX[---], L[---]): În scrierea romană, zecile (X, XX, XXX, XL, L, LX) stau în stânga, iar unitățile (I, II, III, IV, VI, VII, VIII) stau la capătul din dreapta. Când marginea dreaptă a pietrei se ciobește după zece, pe piatră rămâne doar deceniul rotund. În baza EDH există 661 de asemenea vârste incomplete: printre ele, 47,2% sunt multipli de 10, față de 37,4% pe pietrele intacte — o diferență de 9,8 puncte procentuale între cele două grupuri; de aceea vârstele ciobite nu trebuie amestecate cu cele intacte, cum se întâmplă când transcrierile șterg tacit parantezele [---].

2. Eroarea formelor în -IIX (duodeviginti): Pietrarii romani dăltuiau adesea 18, 28, 38, 48, 58 și 68 ca XIIX, XXIIX, XXXIIX, XLIIX, LIIX, LXIIX («doi din douăzeci», «doi din treizeci» — 54 de cazuri în EDH). Un algoritm standard de conversie a numeralelor romane citește primul I ca +1 și grupul următor IX ca +9, adunând +10 și transformând fiecare vârstă terminată în 8 într-un deceniu fals terminat în 0 (de pildă, XXXIIX = 38 devine 40 pe piatra HD063739).

3. Eroarea ruperii de rând (XXXXV/III, L/I): Când un numeral lung ajungea la marginea lespezii, pietrarul îl continua pe rândul următor: XXXXV/III (48 de ani pe HD049343 în Dacia) sau L/I (51 de ani pe HD049338). Înlocuirea barei de rând / cu spațiu rupe numeralul exact pe granița multiplului de 5 sau de 10 (45 și 50). După corectarea acestor trei capcane, algoritmul de extracție epigrafică atinge un acord exact de 98,04% pe cele 5.879 de vârste din Imperiu și 97,64% în Dacia (297 de vârste, cu o abatere a indicelui Whipple de doar -0,8 puncte: 356,3 față de 357,1). Printre diferențele rămase sunt patru locuri în care textul EDH și tabelul de persoane al aceleiași baze de date nu se potrivesc; care dintre ele redă corect piatra se poate afla doar din fotografii sau din ediții (HD020990 la Apulum, pentru un soldat al numerus-ului din Tibiscum, unde textul are XXXVIIII = 39, iar tabelul 38; HD011457, unde textul are LV = 55, iar tabelul 45; HD046365, unde textul are XXXII = 32, iar tabelul 43; și HD001804, unde textul are LXXXVIII = 88, iar tabelul 89).

Cazul tău pe lespedea romană · 1–100 de ani și 20 de orașe din România

Vârsta ta pe piatră: caută-ți vârsta și orașul în Dacia romană

Alege-ți vârsta (între 1 și 100 de ani) și orașul. Vei vedea dacă vârsta ta se află pe unul dintre vârfurile de rotunjire sau într-unul dintre golurile tăcute dintre decenii, alături de epitaful unui om de vârsta ta (sau cât mai apropiată) din Dacia și de unul de la centrul roman de referință pentru orașul tău.

La 33 de ani («XXXIII»): 5 oameni în tabelul EDH pentru Dacia și 504 vârste în Imperiu

Vârsta ta («XXXIII») nu se termină în 0 sau 5. Asta nu dovedește că cineva își știa anul exact, dar pe pietrele adulților asemenea vârste sunt mai rare decât cele rotunde.

Fiecare vârstă are și o pagină statică de previzualizare (de pildă 30 de ani, 33 de ani, 50 de ani, 100 de ani).

Tabelul 1. Orașele, castrele și bazinele miniere din Dacia romană

Comparația celor 12 centre din Dacia cu cel puțin 10 vârste intacte în baza prosopografică EDH, ordonate de la cea mai mică rotunjire (colonia civilă Sarmizegetusa și stațiunea Ad Mediam) până la garnizoanele și minele unde nouă din zece adulți poartă pe piatră un multiplu de 5 sau de 10.

Așezare antică (localitate actuală) Statut istoric și rol în provincie Vârste (total) Adulți (23–62) % în 0 sau 5 % în 0 Indice Whipple
Ad Mediam
Băile Herculane / Mehadia, jud. Caraș-Severin
Stațiune termală romană și castru pe culoarul Timiș-Cerna10450,0%50,0%250,0
Ulpia Traiana Sarmizegetusa
Sarmizegetusa, jud. Hunedoara
Colonie civilă întemeiată de Traian (metropola provinciei)402259,1%40,9%295,5
Drobeta
Drobeta-Turnu Severin, jud. Mehedinți
Capul podului lui Apolodor la Dunăre, municipiu și colonie191163,6%45,5%318,2
Napoca
Cluj-Napoca, jud. Cluj
Municipiu sub Hadrian, colonie (colonia Aurelia) sub Marcus Aurelius sau Commodus, în nordul provinciei12366,7%66,7%333,3
Porolissum
Moigrad, jud. Sălaj
Fortificație pe granița de nord (Limes Porolissensis) și municipiu12666,7%33,3%333,3
Arcobadara
Ilișua, jud. Bistrița-Năsăud
Castru auxiliar de cavalerie (Ala I Tungrorum Frontoniana)211376,9%69,2%384,6
Apulum
Alba Iulia, jud. Alba
Castrul Legiunii a XIII-a Gemina și dublu centru urban583278,1%56,2%390,6
Potaissa
Turda, jud. Cluj
Castrul Legiunii a V-a Macedonica și colonie432080,0%55,0%400,0
Ampelum
Zlatna, jud. Alba
Centrul administrației minelor de aur din Apuseni241181,8%63,6%409,1
Micia
Vețel, jud. Hunedoara
Mare castru auxiliar și vamă pe Mureș251283,3%41,7%416,7
Alburnus Maior
Roșia Montană, jud. Alba
District minier aurifer colonizat cu mineri iliri din Dalmația141090,0%50,0%450,0
Tibiscum
Jupa (Caransebeș), jud. Caraș-Severin
Castru auxiliar de graniță (arcașii palmireni) și municipiu161190,9%45,5%454,5

Tabelul 2. Dacia față în față cu provinciile Imperiului Roman și cu Orientul grec

Sinteza comparativă pe cele trei corpuri primare de măsurători: prosopografia umană de la Heidelberg (EDH), extracția epigrafică validată pe întregul Imperiu (LIST v1.2, 59.814 de vârste intacte) și inscripțiile funerare în limba greacă (GIRE v0.3, 1.121 de vârste).

Provincie sau regiune Corpus Vârste intacte Adulți (23–62) % în 0 sau 5 % în 0 % în 5 Indice Whipple Exces Duncan-Jones Centenari (100+)
Samnium (Italia, Regio IV)LIST47115742,7%24,8%17,8%213,435,5%0
Umbria (Italia, Regio VI)LIST32112043,3%26,7%16,7%216,737,8%0
Etruria (Italia, Regio VII)LIST67633047,0%27,9%19,1%234,837,7%6
Gallia Narbonensis (sudul Franței)LIST39214748,3%31,3%17,0%241,545,8%1
Latium și Campania (Italia, Regio I)LIST3.1371.33649,5%27,6%21,9%247,443,7%8
Roma (capitala Imperiului)LIST15.4675.98349,7%26,6%23,1%248,744,9%41
Inscripții în greacă, tot Imperiul (GIRE)GIRE1.12155551,9%25,9%25,9%259,540,4%1
Africa Proconsularis (Tunisia)LIST10.8844.90254,5%28,8%25,7%272,343,4%247
Baetica (sudul Hispaniei)LIST1.45179257,2%33,2%24,0%286,049,0%17
Britannia (Marea Britanie romană)EDH24415161,6%37,7%23,8%307,954,4%1
Germania Superior (Rinul mijlociu)LIST37827864,0%33,8%30,2%320,162,9%4
Dalmația (coasta și munții Adriatici)LIST1.39171866,2%40,3%25,9%330,863,9%9
Numidia (Algeria romană)LIST9.5324.64467,1%34,8%32,3%335,559,2%515
Dacia romană (prosopografia EDH)EDH38020472,1%49,0%23,0%360,365,4%1
Pannonia Inferior (Dunărea mijlocie)LIST53129573,6%50,5%23,1%367,868,4%3
Dacia romană (toate epitafurile LIST)LIST47426774,2%51,7%22,5%370,868,5%2
Moesia Inferior (Dunărea de Jos și Dobrogea)LIST35420574,6%50,7%23,9%373,268,4%2
Moesia Superior (Serbia și Porțile de Fier)LIST49329277,1%53,4%23,6%385,372,8%3
Pannonia Superior (Vindobona / Carnuntum)LIST1.00159380,9%52,4%28,5%404,778,4%18
Noricum (Alpii orientali / Austria)LIST79443287,5%62,3%25,2%437,585,6%14